Te proste błędy mogą Cię kosztować odmowę wypłaty odszkodowania z polisy AC

Remigisz Szulc
04.02.2019

Ubezpieczenie autocasco z założenia ma chronić właściciela pojazdu przed wysokimi kosztami napraw lub skutkami kradzieży/trwałego uszkodzenia pojazdu. Bez dwóch zdań warto więc je wykupić. Należy przy tym pamiętać, że tego typu polisa zawsze jest obwarowana licznymi ograniczeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wystarczy popełnić z pozoru prozaiczny czy wręcz banalny błąd, by otrzymać odmowę wypłaty odszkodowania.

Zostawienie kluczyków/dokumentów w pojeździe

W obu przypadkach ubezpieczyciel uzna, że doszło do skrajnego zaniedbania po stronie ubezpieczonego i z pewnością odmówi wypłaty odszkodowania za skradziony pojazd. W umowie autocasco zawsze znajduje się zapis mówiący, że kierowca nie może zostawiać ani kluczyków, ani dowodu rejestracyjnego w pojeździe.

Parkowanie bez głowy

Powodem odmowy wypłaty odszkodowania z autocasco może być też rażące niedbalstwo w zakresie parkowania pojazdu. Jeśli np. samochód stoczy się z urwiska i ulegnie całkowitemu zniszczeniu, a śledztwo ubezpieczyciela wykaże, że kierowca nie zaciągnął hamulca ręcznego, to z pieniędzy nici.

Brak badania technicznego

Bardzo częstym powodem odmówienia wypłaty odszkodowania z polisy autocasco jest przekroczenie terminu badania technicznego pojazdu. Jeśli kierowca o tym zapomni, a dojdzie np. stłuczki, to ubezpieczyciel z pewnością będzie próbował dowieść, że była ona efektem złego stanu samochodu, co z kolei zostałyby wykryte podczas przeglądu. Wówczas kierowca także zostanie oskarżony o dopuszczenie się rażącego zaniedbania.

Zostawienie wabika w samochodzie

Kolejnym przykładem rażącego niedbalstwa, na jaki może się powołać ubezpieczyciel, jest zostawienie na widoku w aucie jakiegoś cennego przedmiotu, który skusi złodzieja. Jeśli właściciel samochodu położył laptop czy tablet na fotelu pasażera i poszedł zjeść obiad, a po powrocie zastał wybitą szybę, to mało prawdopodobne jest, że otrzyma z tego tytułu odszkodowanie.

Inne powody

W każdej umowie ubezpieczenia autocasco znajdziemy szereg warunków wiążących się z wykluczeniem lub ograniczeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela. Na odszkodowanie z tytułu AC nie ma co liczyć, jeśli np. kierowca spowodował stłuczkę będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. 

Pieniędzy nie otrzymamy także wtedy, gdy ubezpieczyciel dowiedzie, że zdarzenie zostało spowodowane celowo lub było efektem niewłaściwego przewożenia przedmiotów w samochodzie (np. koło zapasowe znajdował się nie w bagażniku, a w przedziale pasażerskim i podczas gwałtownego hamowania uszkodziło deskę rozdzielczą).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie