Sprawdź, za co policja może zatrzymać dowód rejestracyjny

Mateusz Nowak
16.04.2019

Dbanie o dobry stan techniczny i kompletne wyposażenie pojazdu jest świętym obowiązkiem każdego kierowcy. Teoria sobie, a życie sobie. Wszyscy dobrze wiemy, że po polskich drogach codziennie poruszają się tysiące złomów na kołach, które stwarzają zagrożenie dla innych. Policjanci drogówki często zatrzymują kierowców do rutynowej kontroli, między innymi po to, aby ocenić, czy dany samochód może jechać w dalszą trasę. Okazuje się, że powodów, dla których policjant zatrzyma dowód rejestracyjny, jest mnóstwo. Wymieniamy te najczęstsze.

Zły stan techniczny pojazdu

To najbardziej oczywisty powód. Problem w tym, że pojęcie „złego stanu technicznego” może być przez policjantów różnie interpretowane. Jeśli trafisz na służbistę, to spodziewaj się zatrzymania dowodu rejestracyjnego nawet za pęknięcie na przedniej szybie czy lekki wyciek oleju silnikowego.

Ponadto powodem do zatrzymania dokumentów jest znaczne zużycie opon, dziurawy wydech czy widoczne gołym okiem uszkodzenia karoserii, wskazujące na to, że samochód brał udział w kolizji lub wypadku.

Brak aktualnego badania technicznego

Jeśli wiesz, że auto ma nieważny przegląd, nie wyjeżdżaj nim na drogę publiczną. W przeciwnym razie ryzykujesz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i odholowaniem samochodu na policyjny parking, co słono kosztuje. W takiej sytuacji lepiej jest we własnym zakresie zamówić lawetę, która zawiezie pojazd do najbliższej stacji kontroli.

Nieprawidłowy skład spalin

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że w dobrze wyposażonych radiowozach znajdują się przenośne analizatory spalin. Policjant na pewno z niego skorzysta, jeśli gołym okiem widać, że z rury wydechowej kontrolowanego samochodu wydobywają się spaliny o niepokojącym zabarwieniu. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany do momentu, aż kierowca nie usunie usterki w układzie paliwowym (przyczyną może być np. usunięcie filtra cząstek stałych).

Braki w oświetleniu (lub nieprawidłowe oświetlenie)

Zbity klosz reflektora, nieświecąca żarówka świateł mijania, brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej, używanie niehomologowanych żarówek – to tylko przykładowe powody, dla których policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny. Kierowca ma oczywiście możliwość wymiany żarówki przy policjancie, ale pamiętajmy, że nie zawsze jest to takie proste – w wielu współczesnych samochodach wykonanie tak prozaicznej czynności wymaga np. zdjęcie zderzaka!

Nieścisłości w danych kierowcy i samochodu

Jeśli dane w dowodzie osobistym/prawie jazdy kierowcy nie zgadzają się z tymi w dowodzie rejestracyjnym, policjant może podjąć decyzję o zatrzymaniu tego drugiego dokumentu – właściciel ma 30 dni na wymianę dowodu np. po zmianie adresu zameldowania. Podobnie będzie w sytuacji, gdy numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN nie pokrywają się z informacjami widniejącymi w dowodzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie