Samodzielny wyjazd po auto do Niemiec: o czym musisz pamiętać?

Maciej Piwowski
03.09.2019

Polskę od wielu lat zalewa fala używanych samochód zza zachodniej granicy. Do naszego kraju w większości trafiają samochody mocno wyeksploatowane, powypadkowe, o niepewnej historii, stąd coraz więcej osób nie chce korzystać z pośrednictwa handlarzy i decyduje się na samodzielny wyjazd po auto do Niemiec. Taka eskapada nie daje oczywiście gwarancji znalezienia „perełki”, ale w pewnym stopniu ogranicza ryzyko trafienia na jeżdżący złom. O czym warto pamiętać przed wyjazdem oraz będąc już na miejscu?

Królują autohandle prowadzone przez emigrantów

W Niemczech „królami autohandli” są osoby pochodzące z Turcji i Bliskiego Wschodu. To ich oferta cieszy się największą popularnością wśród polskich handlarzy. Powód jest prozaiczny: niskie ceny. Niestety, stoi za nimi adekwatna jakość. Naprawdę dobre samochody trafiają do komisów prowadzonych przez Niemców, gdzie nie ma co liczyć na super okazje. Te trafiają się praktycznie tylko na tureckich „placach”, choć i tak łatwiej jest tam znaleźć motoryzacyjne odpady.

Nie znasz niemieckiego? Żaden problem

Wieloletnie kontakty biznesowe z polskimi handlarzami zaowocowały tym, że sprzedawcy używanych samochodów w Niemczech całkiem nieźle mówią w naszym języku – a przynajmniej znają podstawowe zwroty. Nie ma więc żadnego problemu z tym, aby kupić samochód pomimo braku znajomości niemieckiego.

Niewielkie pole do negocjacji

Właściciele autohandli w Niemczech (cały czas mówimy o emigrantach lub ich potomkach) mają bardzo niskie marże, stąd niechętnie zgadzają się na daleko idące negocjacje cenowe. Zwykle można „urwać” od kilkudziesięciu do 100-150 euro lub więcej w przypadku drogich aut. Jeśli jednak widzisz, że dany samochód jest oferowany w bardzo niskiej cenie (nawet w porównaniu z polskimi ogłoszeniami), to uważaj – z pewnością coś jest z nim nie tak.

Uwaga!

Na tak zwanych placach nie ma możliwości dokładnego sprawdzenia stanu technicznego auta. Nie ma również mowy o odbyciu jazdy próbnej, ponieważ samochody nie są zarejestrowane i ubezpieczone. Zakup jest więc obarczony sporym ryzykiem.

Transport samochodu do kraju

Gdy już uda Ci się znaleźć porządny samochód, prawdopodobnie zdecydujesz się wrócić nim do domu na kołach. Aby było to możliwe, konieczne jest wykupienie krótkoterminowych tablic rejestracyjnych oraz ubezpieczenia – zwykle kupuje się wariant 5-dniowy (z charakterystycznymi, żółtymi tablicami). Wszystkie formalności można zlecić sprzedawcy – handlarze najczęściej mają pod ręką gotowe tablice, ewentualnie mogą je załatwić w lokalnym urzędzie, co zajmuje około godzinę. Koszt? Od 100 euro wzwyż.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie