Rejestracja auta z USA - kompendium wiedzy

Andrzej Winnicki
03.02.2020

W Polsce z roku na rok rośnie liczba kierowców, którzy sprowadzają samochody z USA. Pomimo olbrzymiej popularność pojazdów zza oceanu w dalszym ciągu wiele osób nie ma zielonego pojęcia jak wygląda rejestracja auta z USA. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Rejestracja samochodu importowanego z Ameryki krok po kroku

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że rejestrowanie samochodu sprowadzonego ze Stanów Zjednoczonych z praktycznego punktu widzenia nie różni się niczym od rejestrowania samochodów, które kupione zostały na krajowym rynku: autazusa.pl/porada/rejestracja-samochodu-z-usa-w-polsce/

Aby dokonać rejestracji należy oczywiście dokonać odpowiednich opłat. Niezbędne jest opłacenie akcyzy, cła i podatku VAT. Osoby prywatne cło i podatek VAT muszą opłacić w momencie, gdy auto trafi na teren Unii Europejskiej. Większość naszych rodaków dokonuje opłat bezpośrednio w polskim albo niemieckim porcie, z czego drugie rozwiązanie jest lepsze z finansowego punktu widzenia. Auta ze Stanów nie są objęte wymogiem rejestracji w terminie 30 dni od daty zakupu.

Pełna dokumentacja

Aby uniknąć wszelkich problemów przy rejestracji warto zadbać także i o to, aby sprowadzony samochód posiadał kompletną i co najważniejsze czytelną dokumentację. Jak łatwo się domyślić anglojęzyczne dokumenty wymagają przetłumaczenia na język polski. W zadaniu tym pomóc może profesjonalny tłumacz przysięgły za którego usługi trzeba oczywiście dodatkowo zapłacić. Mało kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że dokumenty ważne będą tylko wtedy, gdy ich przetłumaczeniem zajmą się firmy lub osoby, które posiadają odpowiednią licencję.

Dostosowanie pojazdu do aktualnych przepisów drogowych

Niestety niektóre samochody sprowadzane z USA mogą nie spełniać krajowych przepisów drogowych w kwestii oświetlenia, dlatego też mogą zostać niedopuszczone do ruchu. Przed odwiedzeniem urzędu komunikacyjnego należy dostosować pojazd do aktualnych przepisów i stosownych wymogów prawnych. Przeróbki dotyczą stosunkowo niewielkich adaptacji.

Rejestracja auta z USA w urzędzie komunikacyjnych

Ostatnim krokiem jest oczywiście odwiedzenie urzędu komunikacyjnego w którym można zarejestrować swoje wymarzone auto. Kierowcy, którzy chcą uzyskać nowe tablice rejestracyjne muszą posiadać dowód, który potwierdza przeprowadzenie przywozowej odprawy celnej. Niezbędne są również dokumenty, które potwierdzają, że to właśnie my jesteśmy właścicielami danego samochodu. Urząd komunikacyjny musi otrzymać od nas także pozytywny protokół z badań technicznych, dlatego też warto zrobić je jak najszybciej. Przy rejestracji samochodu sprowadzanego ze Stanów Zjednoczonych wymagany jest oczywiście dowód osobisty albo paszport. Pracownicy urzędu komunikacyjnego poproszą nas również o wręczenie dokumentu potwierdzającego opłacenie podatku VAT oraz oryginalnej faktury zakupu nowego samochodu. Rejestracja auta z USA wiąże się z uiszczeniem opłaty, która wynosi około 260 zł.

Źródło: 

Autazusa.pl

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie