Przepisy dotyczące ciągników siodłowych - wszystko, co musisz wiedzieć

Krzysztof Jagielski
29.08.2019

Ciągniki siodłowe, obok samochodów osobowych, to najpopularniejszy segment leasingu dla doświadczonych i świeżo upieczonych przedsiębiorców. Zastanawiasz się nad finansowaniem tego typu pojazdu? Przedstawiamy wszystkie informację odnośnie przepisów regulujących posiadanie ciągników siodłowych. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Leasing ciągników siodłowych. Stań się właścicielem uniwersalnego pojazdu

Kredyt czy leasing na samochód firmowy lub ciągnik siodłowy? Przed taką decyzją stoi coraz więcej zarówno doświadczonych, jak i stosunkowo nowych przedsiębiorców, którzy chcieliby poszerzyć działalność swojej firmy. Decydując się na skorzystanie z finansowania na ciągniki siodłowe, dostępne na stronie https://klf24.pl/oferta-pojazdow/ciagniki-siodlowe, możemy mieć pewność, że nabędziemy pojazd o bardzo wielu właściwościach. Tego typu segment leasingu przydatny jest nie tylko dla rolników, ale także dla właścicieli firm budowlanych lub logistycznych. Dzięki rozłożeniu ciężaru na więcej osi ciągniki siodłowe umożliwiają nam przetransportowanie na większą odległość coraz to cięższych naczep. Na tym polu tego typu pojazdu okazują się bezkonkurencyjne dla tradycyjnych ciężarówek.

Ulgi leasingowe

Dodatkowym atutem w wyżej wymienionych branżach jest możliwość ubiegania się o atrakcyjne ulgi leasingowe. Jedną z nich jest sezonowe rozłożenie harmonogramu spłaty zadłużenia. W miesiącach bardziej obfitych rata wzrasta wyłącznie po to, aby można było ją zmniejszyć w okresie, w którym comiesięczne przychody nie należą do najwyższych.

Posiadanie ciągnika siodłowego a Rozporządzenie Ministra

Wszelkie informacje dotyczące wielkości i długości ciągników siodłowych znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 6 maja 2016 roku. Zgodnie z nim, ustawowa odległość pomiędzy osią sworznia siodłowego a tylnym obrysem naczepy nie może przekraczać 12 metrów. Niezwykle istotna jest również odległość mierzona od osi siodła do jednego z punktów przedniej części naczepy i zgodnie z prawem, nie może ona przekroczyć 2,04 metrów. Rozporządzenie sprzed trzech lat reguluje również DMC, czyli dopuszczalną masę całkowitą takiego pojazdu. Całość zestawu, w skład którego wchodzi dwuosiowy ciągnik siodłowy i trzyosiowa naczepa nie może ważyć więcej niż 40 ton.

O dwie tony więcej może ważyć pojazd członowy, który posiada łącznie 5 lub 6 osi i uczestniczy w operacjach transportu intermodalnego. Rozporządzenie reguluje także dokładną szerokość pojazdu. Nie powinna być ona większa niż 2,55 metra, a w skład tej wartości nie są brane pod uwagę lusterka, zewnętrzne światła umieszczone na bokach pojazdu oraz wszelkie elementy wykonane z gumy lub tworzyw sztucznych. Przepisy dotyczące dopuszczalnej masy całkowitej, długości oraz szerokości obowiązują nie tylko w Polsce, ale także na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie