Prawo jazdy – wszystko co musisz wiedzieć o egzaminie

Mateusz Nowak
26.05.2021

Według statystyk tylko 40 proc. osób zdaje egzamin na prawo jazdy za pierwszym razem. To w głównej mierze skutek stresu, jaki towarzyszy kandydatowi na kierowcę, ale w grę wchodzi również niedostateczne przygotowanie kursanta zarówno do części teoretycznej egzaminu, jak i do części praktycznej. Jeśli sam wkrótce wybierasz się do WORD, to koniecznie sprawdź, co musisz wiedzieć o egzaminie na prawo jazdy.

Z czego składa się kurs na prawo jazdy?

Kurs na prawo jazdy to najważniejszy etap przygotowania się do egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Takie szkolenie zawsze składa się z części teoretycznej (30 godzin lekcji) oraz części praktycznej (30 godzin jazdy w ruchu miejskim oraz na placu manewrowym). Po ukończeniu kursu kandydat podchodzi do egzaminu wewnętrznego.

Rada

Jeśli po ukończeniu kursu na prawo jazdy nie czujesz się dostatecznie przygotowany do egzaminu państwowego, to pomyśl o wykupieniu dodatkowych lekcji praktycznych.

Kurs na prawo jazdy można ukończyć w ciągu 2-3 miesięcy, choć to też zależy od konkretnej szkoły, liczby kursantów, dostępności samochodów oraz determinacji kursanta.

Prawo jazdy a wada wzroku

Od razu obalamy mit: osoby z wadą wzroku także mogą się ubiegać o prawo jazdy, w dodatku dowolnej kategorii. Nie jest to wada dyskwalifikująca (w przeciwieństwie do wielu innych dysfunkcji). Trzeba natomiast zawsze mieć założone szkła korekcyjne przed ruszeniem w drogę autem – policja może to sprawdzić w czasie kontroli.

Badanie lekarskie przed prawem jazdy

Takie badania swoim kursantom zawsze organizuje szkoła nauki jazdy. Nie ma się czego bać – przeprowadza je lekarz orzecznik, który sprawdza funkcjonowanie narządów wzroku i słuchu, równowagę oraz koordynację ruchową kandydata na kierowcę. Ważny jest również stan psychiczny kursanta (lekarz ocenia, czy dana osoba nie ma np. problemów z uzależnieniem od alkoholu).

Jeśli wszystko jest w porządku, to kandydat jest kwalifikowany do ukończenia kursu oraz podejścia do egzaminu na prawo jazdy.

Jak przygotować się do części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy?

Wiele osób wychodzi z założenia, że to część praktyczna egzaminu jest najtrudniejsza. Tymczasem zanim kandydat na kierowcę w ogóle zajmie miejsce za kierownicą, będzie musiał zdać teorię. To nie jest formalność!

Radzimy, aby potraktować część teoretyczną egzaminu poważnie i dobrze się do niej przygotować. Na pewno dobrym pomysłem będzie zrobienie sobie powtórki z oznakowania dróg, jakie stosuje się w naszym kraju – chodzi tutaj zarówno o znaki poziome, jaki pionowe. Internetowy sklep ze znakami drogowymi to odpowiednie miejsce, do którego warto zajrzeć tuż przed egzaminem – wizualizacja i opis znaków ułatwi ich zapamiętanie, co przyda się także podczas części praktycznej.

Oczywiście radzimy również wielokrotnie „zaliczyć” przykładowe testy na prawo jazdy, które bez problemu można znaleźć w Internecie.

Prawo jazdy na motor – pilnuj terminów!

Jeśli planujesz uzyskać prawo jazdy na motocykl, to pamiętaj, że egzaminy są „zamrażane” na okres zimowy. Ma to oczywiście związek z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Zwyczajowo egzaminów na kategorię A, A1, A2 i AM nie przeprowadza się między połową listopada a marcem.

Jak długo czeka się na egzamin na prawo jazdy?

Niestety, trzeba tutaj uzbroić się w cierpliwość. Z uwagi na duże zainteresowanie egzaminy na prawo jazdy muszą być rozkładane w czasie. To, kiedy będziesz mógł podejść do sprawdzianu zależy od konkretnego WORD-u. Obecnie średni czas oczekiwania na egzamin na prawo jazdy wynosi od 1 do 2 miesięcy.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Samo podejście do egzaminu nie jest specjalnie kosztowne. Za część teoretyczną zapłacisz 30 złotych, a za praktyczną 140 złotych. To jednak tylko część wydatków. Musisz do tego doliczyć badanie lekarskie (200 złotych), zdjęcie (około 20 złotych), opłatę za wyrobienie prawa jazdy (100,50 zł) oraz oczywiście sam kurs, który średnio kosztuje około 2000 złotych. Łącznie więc uzyskanie prawa jazdy kategorii B będzie Cię kosztować około 2500 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie