Pracuj jako mechanik w BMW

Mariusz Siwko
19.04.2022

Wraz z gwałtownie rosnącą liczbą samochodów, jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie na usługi świadczone przez mechaników samochodowych. Nowe warsztaty i serwisy powstają niemalże codziennie, a i tak do tych najlepszych zwykle musimy czekać w kolejce. Jeśli zastanawiasz się nad karierą w branży motoryzacyjnej, przeczytaj nasz artykuł o tym, jak zostać mechanikiem samochodowym – na czym polega jego praca i jakie są plusy i minusy pracy jako mechanik.

Czym zajmuje się mechanik samochodowy?

Oczywiście głównym zajęciem mechanika samochodowego jest naprawa samochodów, kontrola ich stanu technicznego i stopnia zużycia podzespołów. Mechanicy mogą być wyspecjalizowani w naprawie aut z określonego kraju, konkretnych modeli, czy też nawet szczególnych ich elementów. Oczywiście specjalizacja nie jest wymagana – im bardziej wszechstronna wiedza mechanika, tym więcej typów pojazdów będzie potrafił naprawić.

Mechanik w BMW musi wiedzieć, jak zdemontować różne elementy z pojazdu, jak wymienić dane części i, przede wszystkim, mieć doświadczenie w wykrywaniu różnych niepokojących zmian w działaniu samochodu.

Do zadań mechanika należą także czynności takie jak: poprawne ustawienie świateł, wymiana różnych filtrów, płynów, zmiana kół czy instalacja lub naprawa akcesoriów samochodowych. Pokazuje to, że wiedza mechanika powinna być wszechstronna, a co najważniejsze – na bieżąco aktualizowana.

Dla doświadczonego mechanika raczej nie będzie problemem wymiana konkretnej części. Ale co w przypadku, gdy samochód po prostu przestał właściwie działać i nie wiadomo, gdzie leży tego przyczyna? Dlatego zawód mechanika samochodowego bywa trudny i odpowiedzialny.

Jak zostać mechanikiem?

Żeby móc pracować w tym zawodzie, trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednie wykształcenie. Jakie? Do niedawna wystarczało zawodowe o profilu samochodowym, w ostatnim czasie jednak, ze względu na rozwój i większe zróżnicowanie rynku motoryzacyjnego, coraz częściej wymaga się wykształcenia średniego technicznego.

Nauka zawodu mechanika samochodowego nie kończy się wraz z ukończeniem szkoły i zdobyciem dyplomu. Tam dana osoba uczy się podstaw, czyli mechaniki i budowy różnych pojazdów i ich podzespołów.

Najważniejsze jest doświadczenie zdobywane z każdym kolejnym naprawionym autem oraz aktualizowanie swojej wiedzy w dziedzinie mechaniki pojazdowej. Każdego roku z salonów wypuszczane są nowe modele samochodów, które mają bogatsze lub po prostu inne wnętrze w stosunku do ich poprzedników. Od mechanika wymagana jest znajomość takich nowinek i umiejętność pracy z różnymi samochodami.

Oprócz tego trzeba też mieć prawo jazdy przynajmniej kategorii B.

Jednak wykształcenie to nie wszystko. Liczą się również pewne cechy charakteru, które przydają się w tym zawodzie. Potrzebna jest zdolność logicznego i analitycznego myślenia.

Niezbędne oczywiście są również umiejętności manualne. W tej pracy przydaje się także cierpliwość i staranność. A w związku z tym, że jest to praca fizyczna – ogólna sprawność fizyczna i dobra kondycja.

Zalety pracy mechanika samochodowego

Dużym plusem pracy w zawodzie mechanika samochodowego jest zróżnicowanie i brak monotonii - w warsztacie codziennie dzieje się coś innego, dlatego na pewno nie jest to nudna praca.

Kolejnym plusem są zarobki. W związku z tym, że wykwalifikowani mechanicy samochodowi są bardzo pożądanymi pracownikami, ich zarobki są bardzo dobre. Najbardziej cenieni są bardziej wyspecjalizowani mechanicy – blacharze, elektromechanicy czy lakiernicy. Ich pensje mogą sięgać nawet 8000 czy 10 000 złotych.

Jeśli jesteś mechanikiem samochodowym i chcesz spróbować pracy w najlepszym zespole jako mechanik BMW - sprawdź ogłoszenia o pracę na stronie https://www.praca-dealerbmw.pl/home/oferty-pracy/.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie