Nareszcie! Zyskaliśmy możliwość czasowego wycofania samochodu z ruchu

Mariusz Siwko
11.04.2022

Trudno zrozumieć, dlaczego do tej pory w Polsce nie obowiązywał przepis umożliwiający właścicielowi wycofać z ruchu uszkodzony samochód na czas naprawy. To się na szczęście już zmieniło. Od 31 stycznia 2022 możemy ogłosić czasowe wycofanie pojazdu z użytkowania, z czym wiążą się konkretne korzyści.

Wycofaj samochód z ruchu i nie płać za ubezpieczenie OC

Przepis o możliwości czasowego wycofania samochodu z użytkowania będzie szczególnie przydatny z punktu widzenia właścicieli, których auto zostało poważnie uszkodzone i czeka na naprawę lub zezłomowanie po wypłacie odszkodowania za szkodę całkowitą.

Do tej pory nie miało znaczenia, czy samochód może poruszać się po drodze, czy może jest wrakiem. Trzeba było zachować ciągłość ubezpieczenia OC. Właściciele, którzy o tym nie wiedzieli (i kierowali się logiką a nie przepisami) wpadali w pułapkę przerwania ubezpieczenia, za co grożą bardzo wysokie kary finansowe.

Teraz zyskaliśmy możliwość całkowicie legalnego przerwania ubezpieczenia OC dzięki prawu do czasowego wycofania uszkodzonego samochodu z ruchu. Można to zrobić na okres od 3 do 12 miesięcy, przy czym kolejne wycofanie może nastąpić dopiero po upływie 3 lat od poprzedniego. Po naprawieniu auta oczywiście trzeba będzie jeszcze udać się na stację diagnostyczną w celu wykonania badania technicznego pojazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie