Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce. Tam stracisz najwięcej czasu

Krzysztof Jagielski
29.06.2020

Firma TomTom tradycyjnie już przygotowała zestawienie, które obrazuje, jak źle jeździ się po niektórych polskich miastach. Producent popularnej aplikacji nawigacyjnej rokrocznie bada natężenie ruchu w aglomeracjach na całym świecie. W 2019 roku firma wzięła pod lupę 416 miast w 57 krajach, w tym oczywiście w Polsce. Wnioski nie są niestety optymistyczne dla polskich kierowców, zwłaszcza poruszających się po tych najbardziej zakorkowanych ośrodkach nad Wisłą. Sprawdź, w których miastach stracisz najwięcej czasu stojąc w korkach.

Polskie miasta w czołówce niechlubnego rankingu

Kolejny raz najbardziej zakorkowanym miastem w naszym kraju okazała się być Łódź. Średni poziom zakorkowana wyniósł w niej aż 47%, co dało miastu 19 miejsce w globalnym rankingu. Niewiele lepiej jest w Krakowie i Poznaniu. Poniżej znajdziesz zestawienie 12 najbardziej zakorkowanych miast w Polsce, w którym podajemy również, ile czasu w ciągu roku średnio tracą kierowcy na mozolne poruszanie się w gęstym ruchu samochodów:

  1. Łódź – 186 godzin rocznie.
  2. Kraków – 195 godzin rocznie.
  3. Poznań – 174 godziny rocznie.
  4. Warszawa – 184 godziny rocznie.
  5. Wrocław – 170 godzin rocznie.
  6. Bydgoszcz – 140 godzin rocznie.
  7. Trójmiasto – 151 godzin rocznie.
  8. Szczecin – 124 godziny rocznie.
  9. Lublin – 101 godzin rocznie.
  10. Białystok – 105 godzin rocznie.
  11. Bielsko-Biała – 80 godzin rocznie.
  12. Katowice – 80 godzin rocznie.

Jak to wygląda w Europie?

Polskie miasta niestety są w czołówce najbardziej zakorkowanych aglomeracji na Starym Kontynencie, ale oczywiście są i takie, który w tym rankingu wypadły znacznie gorzej. Jeśli nie musisz, to nie wybieraj się samochodem do:

  • Moskwy – w korkach traci się tam 225 godzin rocznie.
  • Stambułu – również 225 godzin rocznie.
  • Kijowa – aż 227 godzin straconego czasu w ciągu roku.
  • Bukaresztu – także 227 godzin.
  • Sankt Petersburga – 207 godzin rocznie.
  • Dublina – 213 godzin rocznie.

Fakty są takie, że po europejskich aglomeracjach jeździ się coraz gorzej – każde polskie miasto, które zostało uwzględnione w rankingu TomTom pogorszyło swój wynik z roku 2018. Nic także nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić, bo samochodów przybywa, a możliwości infrastrukturalne miast są po prostu ograniczone.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie