Jazda we mgle. Jak się zachować, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo? 5 najważniejszych zasad

Maciej Piwowski
20.03.2017

Nie ma chyba kierowcy, który powiedziałby, że lubi jeździć we mgle. Warunki mocno ograniczonej widoczności są nie tylko niekomfortowe, ale też bardzo niebezpieczne, o czym świadczą statystyki wypadków i stłuczek. Części z nich z pewnością udałoby się uniknąć, gdyby kierowcy dostosowywali technikę jazdy do trudnych warunków drogowych. Jak jeździć we mgle, by być bezpiecznym dla siebie i innych? Oto 5 najważniejszych zasad.

  1. Zwolnij! - to oczywistość, którą wielu kierowców niestety bagatelizuje. Gdy widoczność spada poniżej 100 metrów, należy koniecznie ograniczyć prędkość – w takich warunkach kierowca nie ma żadnych szans, aby w porę zauważyć przeszkodę (np. pieszego) i zatrzymać się przed nią, jeśli jedzie z normalną prędkością. Eksperci radzą, by zwolnić o 50% w stosunku do prędkości, z jaką kierowca pokonywałby dany odcinek w warunkach zwykłej widoczności.
  2. Włącz tylne światło przeciwmgielne – przepisy nakazują jego włączenie, gdy widoczność spada do 50 metrów. Uwaga! Kierowca musi to ocenić we własnym zakresie, a najlepiej zrobić to przy pomocy słupków odległości ustawionych przy drodze. Każdy samochód jest fabrycznie wyposażony w przynajmniej jedno tylne światło przeciwmgielne. Trzeba także pamiętać, aby wyłączyć je, gdy tylko widoczność się poprawi – w przeciwnym razie kierowca musi się liczyć z mandatem w wysokości 100 złotych i 2 punktami karnymi.
  3. Włącz przednie światła przeciwmgielne – o ile oczywiście Twój samochód jest w nie wyposażony. Przednie światła przeciwmgielne nie tylko poprawiają widoczność kierowcy, ale także sprawiają, że samochód jest lepiej widoczny dla innych uczestników ruchu. Stan świateł należy regularnie kontrolować i włączać je okresowo, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie przepaliły się żarówki.
  4. Jedź w sposób przewidywalny – gdy panuje mgła kierowca powinien za wszelką cenę powstrzymać się od wykonywania gwałtownych manewrów, a nawet wyprzedzania poza obszarem zabudowanym. Pamiętaj, że ruch uliczny odbywa się w dużej mierze w oparciu o zasadę wzajemnego zaufania. Inni kierowcy mają prawo podejrzewać, że nie zrobisz czegoś głupiego i nie zaczniesz uprawiać agresywnej jazdy w warunkach skrajnie ograniczonej widoczności.
  5. Używaj sygnału dźwiękowego – nie jest to obowiązkowe, ale stanowi dobry sposób na zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Jeśli widoczność jest bardzo słaba, warto dawać innym kierowcom sygnały dźwiękowe np. podczas wyprzedzania, zmiany pasa ruchu czy podczas pokonywania ostrego zakrętu.

Stosując się do tych zasad znacznie zwiększysz szansę na to, że jazda we mgle nie skończy się dla Ciebie jakąś przykrą sytuacją.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie