Elektronika w samochodach

Piotr Kowalczyk
21.08.2020

Elektronika w autach wypiera tradycyjne urządzenia, zyskując coraz bardziej na znaczeniu. Ułatwia ona nie tylko diagnostykę pojazdu, ale podnosi także komfort użytkowania i bezpieczeństwa. Współczesne auta same utrzymują pas ruchu, przyspieszają i hamują w zależności od warunków na drodze, a nawet same parkują. Wszystko to za sprawą elektroniki.

Nowoczesność na czterech kółkach

Elektronika w samochodach istnieje już długi czas, jednak z roku na rok przybywa jej coraz więcej, a nowe czujniki i komputery odpowiadają za coraz to nowe funkcje.

Nowoczesne samochody posiadają moduły sterujące, które zarządzają pracą najważniejszych urządzeń i systemów znajdujących się w samochodzie, takich jak: układ napędowy, systemy zabezpieczeń i wspomagania kierownicy, wyposażenie i instalacje użytkowe (drzwi, okna, wycieraczki, oświetlenie, klimatyzacja), a także systemów dostarczających informacji i rozrywki.

Wiele z tych modułów sterowania i czujniki wyposażone są w nowoczesną elektronikę, a więc płytki PCB, na których montowane są odpowiednie komponenty, czuwające nad prawidłową pracą wszystkich elementów wyposażenia samochodu. Nic dziwnego więc w tym, że producent elektroniki musi dbać o jakość wykonywanych na zlecenie klienta płytek drukowanych, ponieważ to od nich zależy bezpieczeństwo i komfort użytkowania danego pojazdu.

Systemy elektroniczne w samochodach

Jednym z pierwszych systemów sterowanych przez komputer był ABS, czyli układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania, a co za tym idzie utrzymuje sterowność i stabilność pojazdu podczas gwałtownego hamowania. Kolejnym ze znanych już system jest ASR, czyli system kontroli trakcji, który zapobiega ślizganiu się kół podczas ruszania i przyspieszenia, bardzo przydatny przy śliskich nawierzchniach. Rozwinięciem ABS i ASR jest ESP, czyli system stabilizacji toru jazdy. Kolejnym systemem jest BAS, czyli wspomagający nagłe hamowanie.

Systemy elektroniczne wprowadzane są z reguły na polepszenie bezpieczeństwa na drogach. Do takich z pewnością zaliczyć można te, które napinają automatycznie pasy oraz powodują wybuch poduszek powietrznych podczas zderzenia.

Coraz częściej spotyka się inteligentne systemy zabezpieczania samochodu, które w momencie wypadku domykają szyby, szyberdachy, ustawiają fotele w najbezpieczniejszej pozycji, wyliczają jak mocno powinny być dopięte pasy i jeśli w samochodzie jest zamontowany telefon, automatycznie wybierają numer alarmowy. 

Komfortowe prowadzenie auta

Obecnie istnieje wiele czujników i systemów wspomagających prowadzenie i parkowanie samochodu, że człowiek powoli ma coraz mniej do robienia podczas jazdy autem. Systemy automatycznego parkowania ułatwiają zdecydowanie znajdowanie miejsca i jego zajmowanie. Czujniki zainstalowane w zderzakach nie dopuszczają do uderzenia w inny pojazd czy przeszkodę. Coraz bardziej popularne jest montowanie kamery cofania, która ułatwia wiele manewrów, zwłaszcza w połączeniu ze schematem ustawienia auta widocznym na wyświetlaczu.

Ciekawym gadżetem są samo przyciemniające się lusterka, które uchronią kierowcę od oślepienia, a także noktowizory, pozwalające nawet oślepionemu światłami z naprzeciwka kierowcy spostrzec pieszego na jezdni.

Systemy utrzymywania odległości przydatne nie tylko w trasie, ale i także w mieście, zwłaszcza w korkach, gdzie samochód sam zwalnia i przyspiesza.

Oczywiście istnieje o wiele więcej systemów elektronicznych montowanych w samochodach, wymienione tutaj to tylko wierzchołek góry lodowej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie