Dziwne błędy w samochodzie? Sprawdź, co możesz zrobić we własnym zakresie

Mateusz Nowak
17.01.2022

Współczesne samochody są już tak mocno skomputeryzowane, że ich naprawa tradycyjnymi metodami jest coraz trudniejsza. Nic dziwnego, że gdy tylko wyświetla się jakiś dziwny błąd na wyświetlaczu, to niejeden kierowca wpada w popłoch. Czy to coś poważnego? Czy muszę pilnie udać się do mechanika? Zanim podejmiesz dalsze kroki spróbuj wykonać kilka prostych czynności, które opisujemy w naszym poradniku.

Zgaś i ponownie odpal samochód

To pierwsza czynność, jaką powinieneś wykonać – i o dziwo zaskakująco skuteczna. Jeśli po wyłączeniu silnika i zapłonu oraz ponownym uruchomieniu samochodu błąd zniknął, to być może masz szczęście i był to efekt jakiegoś chwilowego problemu, na przykład „zassania” nieco gorszego paliwa czy dostania się wilgoci do kostki elektrycznej. Jedź dalej i obserwuj zachowanie pojazdu.

Skasuj błąd metodą chałupniczą

Jeśli błąd nie zniknął, natomiast samochód sprawuje się dobrze i nie pojawiają się żadne inne niepokojące objawy, to być może komputer zapisał sobie nieprawidłowy komunikat i dlatego kontrolka nadal się świeci. W takiej sytuacji możesz spróbować skasować błąd prostą, chałupniczą metodą, czyli po prostu odpinając plus w akumulatorze na kilka minut. Po tej procedurze komunikat powinien już zniknąć, ale jeśli pojawi się znów po przejechaniu pewnego dystansu, to najwyraźniej potrzebna będzie już interwencja mechanika.

„Przepal” samochód na trasie

Często jest tak, że dziwne błędy pojawiają się w samochodach eksploatowanych tylko na krótkich dystansach, w niskiej temperaturze i w warunkach miejskich. Jest to dość powszechne zjawisko szczególnie w autach napędzanych nowoczesnymi silnikami wysokoprężnymi. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Zalecamy tak zwane „przepalanie” samochodu, czyli zabranie go na trasę, najlepiej autostradę i przejechanie kilkudziesięciu kilometrów z wysoką prędkością, na jak najniższych biegach (chodzi o utrzymywanie wysokich obrotów). To często pomaga.

Spróbuj odczytać kod błędu

Jeśli wszystkie opisane metody zawiodły, a chcesz zawczasu wiedzieć, co może być przyczyną zapalenia się błędu, to musisz odczytać jego kod. Najlepiej będzie tutaj zaopatrzyć się w specjalny kabel podpinany do modułu pojazdu oraz smartfonu lub komputera. W wielu samochodach istnieją również inne procedury odczytywania błędów, na przykład liczenie mrugnięć kontrolki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie