Dlaczego trudno jest sprzedać naprawdę dobry samochód?

Jerzy Biernacki
24.06.2021

Pytanie postawione w tytule tego artykułu może się wydawać infantylne, ponieważ teoretycznie dobre, bezwypadkowe i zadbane samochody powinny sprzedawać się na pniu. Rzeczywistość jednak brutalnie weryfikuje te założenia. Wielu właścicieli świetnych egzemplarzy ma poważny problem ze znalezieniem nabywców. Dlaczego? Kilka powodów analizujemy w naszym poradniku.

Zbyt niski przebieg

Paradoksalnie samochody z bardzo niskim przebiegiem nie cieszą się popularnością na rynku wtórnym. Jak to możliwe? Jest to niestety efekt patologii, z jakimi mamy do czynienia od wielu lat. Nabywcy z góry zakładają, że przebieg na pewno został skorygowany i w ogóle nie kontaktują się z autorem ogłoszenia, bo nie chcą być oszukani. Jeśli więc masz samochód z oryginalnym przebiegiem np. 30 tysięcy kilometrów, ale nie możesz tego udowodnić dokumentacją serwisową, to trochę poczekasz na sprzedaż.

Nikt nie wierzy w bezwypadkowość

Kolejny skutek masowych oszustw na polskim rynku samochodów używanych. Można zarzekać się, że auto jest bezwypadkowe, a i tak mało kto w to uwierzy. Co gorsza, nabywcy przestali ufać miernikom lakieru, ponieważ wiedzą, że elementy poszycia można wymienić i dobrać pod kolor, czego miernik nie wykaże.

Podejrzenie, że z autem musi być coś nie tak

Gdy już uda Ci się znaleźć potencjalnie zainteresowana zakupem osobę, to przygotuj się na irytujące pytania w stylu: „Proszę uczciwie powiedzieć, co w tym aucie jest zepsute?” Biorą się one stąd, że mało kto wierzy, iż można chcieć pozbyć się w miarę młodego, bezwypadkowego i w 100% sprawnego samochodu. Argumenty typu: znudził mi się, szukam czegoś większego, zamortyzował się już w firmie etc. nie przemawiają do większości nabywców.

Przeświadczenie, że naprawdę dobra auta nie trafiają na rynek

Taki pogląd panuje od wielu lat i trudno jest z nim walczyć. Wiele osób sądzi, że zadbane egzemplarze z niskim przebiegiem nie są w ogóle sprzedawane na rynku, tylko oferowane rodzinie czy znajomym. Miej zatem świadomość, że Twoje ogłoszenie w ocenie ogółu może być po prostu niewiarygodne i przyjdzie Ci udowadniać, że naprawdę nie zwariowałeś chcąc pozbyć się dobrego auta.

Nie bez wpływu na trudności ze sprzedażą naprawdę dobrego auta jest też wysoka cena. To zrozumiałe, że mając taki pojazd chcemy uzyskać wyższą cenę w porównaniu z np. autami sprowadzonymi w kilku kawałkach. Większość nabywców szuka jednak oszczędności za wszelką cenę i nawet nie zwraca uwagi na ogłoszenia, gdzie wartość pojazdu choćby delikatnie przekracza ich budżet.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie