Cynkowanie ogniowe – czym jest i kiedy warto je wykonać?

Mariusz Siwko
27.03.2021

Cynkowanie ogniowe jest nazywane najskuteczniejszą metodą zabezpieczania materiałów przed korozją. Wykorzystywane jest zarówno w budownictwie, jak i w mechanice. Często rzeczy, które używamy na co dzień w domu, są pokryte cynkiem, dla lepszej ochrony i trwałości.

Czym jest cynkowanie ogniowe?

Proces cynkowania ogniowego polega na mechanicznym nakładaniu cynku na stal. Wykonuje się go w celu zabezpieczenia materiałów łatwo ulegających korozji, jak np. wcześniej wspomniana stal. Przed właściwym cynkowaniem wykonuje się szereg czynności przygotowawczych. Przede wszystkim stal zostaje oczyszczona z zanieczyszczeń np. oleju czy rdzy, aby potem można ją było osuszyć i zanurzyć w płynnym cynku.

Cynkowanie ogniowe można wykonać na większości dostępnych gatunkach stali w normach PN-88/H-84020 i PN-86/H-84018. Do zalet cynkowania ogniowego zalicza się zwiększony okres ochrony elementów, brak potrzeby konserwacji, ochronę katodową, a także przyjazność środowisku. Nowoczesne technologie pozwalają na ocynkowanie większości elementów ze stali, niezależnie od ich wielkości czy kształtu.

Kiedy warto wykonać cynkowanie ogniowe?

Cynkowanie ogniowe jest niezwykle skuteczne, a co za tym idzie, chętnie wykorzystywane. Przede wszystkim korzystają z niego lakiernicy i mechanicy, a także firmy produkujące samochody. Ocynkowane elementy karoserii na wiele lat opierają się rdzy. Można ocynkować produkt od razu przy produkcji lub w razie potrzeby po pojawieniu się korozji usunąć ją i nałożyć cynk.

Cynkowaniu ogniowemu warto również poddać wszelkie elementy konstrukcyjne w budownictwie lub elementy znajdujące się na naszym podwórku jak np. ogrodzenie czy siatka. Poddana takiemu zabiegowi furtka nie będzie rdzewieć przez 40-50 lat, zachowa więc swoją funkcjonalność i wygląd.

Podsumowując, cynkowanie ogniowe to najlepszy sposób na ochronę przed korozją i zwiększenie wytrzymałości elementów ze stali. Jest to również metoda opłacalna, ponieważ koszt cynkowania nie jest wysoki w porównaniu do czasu przez jaki będzie można  użytkować, podatne na ten proces konstrukcje lub elementy.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie