Bezpieczna jazda w korku – pamiętaj o tych zasadach

Mariusz Siwko
19.05.2021

Mogłoby się wydawać, że jazda w korku eliminuje ryzyko jakichkolwiek groźnych zdarzeń. To jednak tylko pozory. Również w korkach dochodzi do różnych niebezpiecznych sytuacji, w tym do poważnych wypadków. Dlatego każdy kierowca powinien znać podstawowe zasady bezpiecznej jazdy w korku. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Stań blisko krawędzi pasa lub jezdni

Dzięki temu umożliwisz przejazd motocyklom i skuterom, co jest podstawą wysokiej kultury jazdy, a także zwiększa bezpieczeństwo wszystkich zmotoryzowanych stojących w tym samym korku.

Pamiętaj o korytarzu życia

Korytarz życia to przestrzeń tworzona przez kierowców samochodów i ciężarówek z myślą o pojazdach uprzywilejowanych – głównie karetkach i wozach straży pożarnej. W Polsce jest obowiązek tworzenia korytarzy życia. Pamiętaj o tym, zwłaszcza stojąc w korku na autostradzie czy trasie szybkiego ruchu.

Obserwuj lusterko wsteczne

Zerkaj na nie co jakiś czas, aby móc w porę zauważyć np. zbliżający się pojazd uprzywilejowany. Poza tym obserwacja lusterka wstecznego umożliwi Ci dostrzeżenie, że np. auto za Tobą niebezpiecznie zbliża się do zderzaka Twojego samochodu – jego kierowca mógł zasłabnąć czy po prostu się zagapić.

Nie słuchaj głośno muzyki

Wielu kierowców nudząc się w korku rozkręca regulator radia na maksimum, nieświadomie powodując tym samym zagrożenie. Głośne słuchanie muzyki nie tylko rozprasza, ale też wyklucza możliwość usłyszenia sygnałów alarmowych czy klaksonów innych pojazdów informujących o jakimś zagrożeniu.

Nie zatrzymuj się na zderzaku poprzedzającego pojazdu

Jazda na zderzaku nigdy nie jest dobrym pomysłem, również w korku. Nic w ten sposób nie zyskasz, a możesz tylko narobić niepotrzebnego bałaganu, gdy np. pomylisz pedały czy zsunie Ci się stopa z pedału hamulca. Stłuczka gotowa (niegroźna, ale denerwująca i potęgująca korek).

Trzymaj nogę na hamulcu

To dobra zasada, o której warto zawsze pamiętać. Nawet używając hamulca ręcznego zawsze warto trzymać stopę na hamulcu nożnym, aby wykluczyć ryzyko najechania na zderzak poprzedzającego pojazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie