Zgubienie tablicy rejestracyjnej – co robić?

Krzysztof Jagielski
16.04.2024

Do zgubienia tablicy rejestracyjnej pojazdu może dojść w zupełnie prozaicznej sytuacji, np. podczas przejeżdżania przez głęboką kałużę. Każdy właściciel auta powinien zatem wiedzieć, co należy zrobić w razie zgubienia „blachy”. To już wyjaśniamy w naszym poradniku.

Zgłoszenie na policję

Pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie zgubienia tablicy rejestracyjnej na policji, aby uniknąć potencjalnego wykorzystania utraconej „blachy” do nielegalnych celów, np. kradzieży paliwa.

Policjant przyjmujący zgłoszenie poprosi o przedstawienie dokumentów pojazdu oraz dokumentu tożsamości i wyda dokument potwierdzający fakt zgłoszenie zgubienia.

Wniosek o wydanie nowej tablicy

Następnie należy udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, w którym składamy wniosek o wydanie duplikatu tablicy rejestracyjnej. Wszystko powinno zająć nie więcej niż 1-2 tygodnie.

Ile to kosztuje?

Wydanie duplikatu tablicy rejestracyjnej wiąże się z opłatą w wysokości 40 zł (za jedną tablicę).

Czy można jeździć bez zgubionej tablicy rejestracyjnej?

Absolutnie nie, zabraniają tego obowiązujące w Polsce przepisy. Pojazd bez tablic rejestracyjnych nie może legalnie poruszać się po drogach, dlatego do czasu wyrobienia duplikatu auto musi zostać na parkingu czy w garażu. W przypadku złapania kierowcy, który prowadzi samochód bez choć jednej tablicy, mandat może wynieść aż 1500 zł.

Przestrzegamy również przed pomysłem zakupu tzw. tablic kolekcjonerskich na popularnym portalu aukcyjnym – używanie takich tablic na pojeździe jest przestępstwem zagrożonym bardzo wysoką grzywną, a nawet karą więzienia do 5 lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie