Zanim zaczniesz tuningować swój samochód

Marek Szydełko
28.12.2020

Tuning jest dobrym sposobem na to, aby zyskać niebanalny, szybki i rzucający się w oczy samochód. Nic dziwnego, że na modyfikację auta decyduje się tak wielu kierowców. Jeśli chcesz do nich dołączyć, to najpierw ochłoń i podejdź do tego tematu rzetelnie. Sprawdź, o co należy zadbać na samym początku przygody z tuningiem.

Zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć

Wbrew pozorom nie wszyscy właściciele samochodów zabierający się za tuningowanie auta wiedzą, o co im właściwie chodzi. Niby chcą, aby samochód prezentował się lepiej, był mniej sztampowy, ale jednocześnie był szybszy, bardziej elastyczny. Dysponując ograniczonym budżetem nie da się zrobić wszystkiego na jeden raz. Musisz wyznaczyć priorytety, aby efekty tuningu były dobre i zgodne z Twoimi oczekiwaniami.

Sprawdź, czy planowane modyfikacje są zgodne z prawem

To bardzo ważna kwestia, o której często się zapomina. Warto podkreślić, że tuning – choć sam w sobie legalny – może spowodować, że kierowca będzie narażony na utratę dowodu rejestracyjnego. Nie każda przeróbka jest zgodna z prawem, dlatego jeśli masz wątpliwości, to najlepiej skonsultuj się z diagnostą.

Policz koszty tuningu

Tuningowanie samochodu jest bardzo kosztowne, a już szczególnie wtedy, gdy zależy nam na osiągnięciu świetnego efektu. Musisz mieć tego świadomość i przygotować sobie odpowiedni budżet. Jeśli jest stosunkowo mały, to wyznaczaj sobie priorytety i tuninguj auto krok po kroku, wybierając dobre akcesoria. Modyfikowanie wozu „po łebkach” zawsze kończy się tak samo: słabym efektem i szyderczymi spojrzeniami przechodniów oraz innych kierowców.

Sprawdź dostępność oryginalnych akcesoriów tuningowych

Może się przecież okazać, że do Twojego samochodu są dostępne oryginalne akcesoria, których montaż jest bardzo łatwy, a co najważniejsze – zagwarantuje świetny efekt. Wówczas nie ma sensu silić się na jakieś dziwne przeróbki, skoro wszystko masz podane pod nos. Warto więc sprawdzić, co i w jakich cenach można kupić do danego modelu samochodu.

Samemu czy z pomocą specjalistów?

Tutaj sprawa wydaje się być prosta. Jeśli masz sporo wolnego czasu, a do tego choćby podstawowe pojęcie o mechanice i zdolności manualne, to śmiało możesz tuningować auto własnymi rękami. Jeśli jednak chcesz uzyskać szybki i profesjonalny efekt, to jednak sugerujemy oddać samochód w ręce fachowców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.