Zamówiłeś Fiata w PRL-u, ale auto nigdy do Ciebie nie trafiło? Dostaniesz rekompensatę

Marek Szydełko
31.05.2023

Mały i duży Fiat, czyli modele 126p i 125p, były obiektem pożądania niejednego Polaka w okresie PRL-u. Wiele osób sumiennie zbierało pieniądze na swój wymarzony samochód. Pamiętajmy natomiast, że zakup auta w tamtych czasach nie był taki prosty – trzeba było ustawić się w kolejce. Osoby, które pomimo zarezerwowania samochodu nigdy go nie dostały, dziś mogą liczyć na sowitą rekompensatę z budżetu państwa.

Kto dostanie pieniądze?

Rekompensata jest przeznaczona dla osób, które do 1981 roku zamówiły i częściowo opłaciły nowego Fiata 126p lub 125p. Chodzi tutaj o niesławny system przedpłat w Narodowym Banku Polskim. Przedpłata gwarantowała miejsce w kolejce po nowy samochód, jednak – jak się później okazało – nie dawała żadnej pewności, że doczekamy się dostarczenia zarezerwowanego auta.

Osoby, które odeszły z kwitkiem, czyli po prostu zostały oszukane przez upadającą PRL, mogą otrzymać rekompensatę i odzyskać wpłacone pieniądze z nawiązką. Po ostatniej waloryzacji kwota, jaką można otrzymać, to 17 517 zł za Fiata 126p oraz 24 823 zł za Fiata 125p.

Aby otrzymać rekompensatę należy posiadać dowód dokonania przedpłaty za jeden z wymienionych modeli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie