Zakup używanego samochodu od dilera: co warto wiedzieć?

Remigisz Szulc
09.09.2020

Polski rynek jest dosłownie zalany używanymi pojazdami, w zdecydowanej większości pochodzącymi zza naszej zachodniej granicy. Auta z drugiej ręki to wciąż naturalny wybór dla przeciętnego polskiego kierowcy, jednak coraz więcej osób przedkłada dobry stan techniczny pojazdu nad atrakcyjną cenę. Widać to chociażby po rosnącym zainteresowaniu ofertami sprzedaży używanych samochodów przez autoryzowanych dilerów. Teoretycznie jest to idealne, mało ryzykowne rozwiązanie. Nie jest jednak pozbawione wad. O czym warto wiedzieć decydując się na zakup używanego samochodu od dilera? Przeczytaj w naszym poradniku.

Nie tylko z polskiego salonu

Mitem jest twierdzenie, że dilerzy oferują do sprzedaży wyłącznie auta używane kupione w polskim salonie. Coraz częściej można się natknąć na przypadki handlowania pojazdami zza granicy, bo na nich dilerzy mogą po prostu zarobić najwięcej. Oczywiście sprzedawcy zawsze będą nawijać klientowi makaron na uszy, twierdzić, że samochód pochodzi „z oficjalnej sieci dilerskiej” czy od „zagranicznego partnera marki”, ale nie warto w to wierzyć. Najczęściej takie pojazdy są po prostu kupowane na aukcjach komorniczych.

Cena zawsze będzie dużo wyższa niż średnia rynkowa

Zakup używanego samochodu w salonie dilerskim wiąże się z tym, że nabywca musi przeznaczyć na auto znacznie więcej pieniędzy. Dopłaca za poczucie bezpieczeństwa, komfortowe warunki zakupu oraz rzekomą pewność pochodzenia auta. W rzeczywistości jednak największą zaletą zakupu w salonie dilerskim jest to, że w razie ewentualnych problemów można dużo łatwiej dochodzić swoich praw – w końcu stroną sprzedaży jest firma, która raczej szybko nie zniknie z rynku.

Wnikliwe sprawdzenie pojazdu? Często tylko na papierze

Dilerzy prawie zawsze deklarują, że oferowane przez nich używane samochody zostały drobiazgowo sprawdzone pod kątem stanu technicznego, wypadkowości i przestrzegania zaleceń serwisowych. Nie licz jednak na to, że kupisz auto pozbawione jakichkolwiek wad. Mało tego: zdarzają się przypadki oferowania samochodów powypadkowych, choć sprzedawca twierdzi inaczej. Dlatego zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i nie zakładaj w ciemno, że skoro auto zostało rzekomo sprawdzone przez dilera, to Tobie pozostaje już tylko uzgodnić cenę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.