Zacinający się szyberdach – co robić?

Antoni Kwapisz
14.07.2023

Szyberdach to wyposażenie samochodu, które może nastręczyć wielu problemów – zwłaszcza, gdy się go nie używa i nie konserwuje. W takim przypadku prędzej czy później pojawia się efekt zacinającego się szyberdachu. Na szczęście niemal na pewno poradzisz sobie z tym we własnym zakresie. Sprawdź, co zrobić, aby przywrócić szyberdach do pełnej sprawności.

Oczyść prowadnice

Na początek dokładnie odkurzamy cały mechanizm szyberdachu oraz wnękę. Z pewnością znajduje się tam sporo piasku, być może liście i igły z drzew. Następnie używamy środka odtłuszczającego do usunięcia starego smaru, co można zrobić zwykłą szmatką.

Wyczyść odpływy szyberdachu

Wielu kierowców o tym zapomina, tymczasem po latach odpływy mogą być już całkowicie zabrudzone i niedrożne, co jest gotowym przepisem na przecieki szyberdachu oraz korozję wewnętrzną. Do oczyszczenia odpływów użyj długiego, sztywnego drutu zakończonego szczoteczką.

Smarowanie prowadnic

Oczyszczone prowadnice smarujemy środkiem zwiększającym poślizg oraz mającym działanie konserwujące i właściwości wodoodporne. Idealnie nadaje się do tego suchy smar, ale możesz użyć także innego penetratora czy choćby silikonu w sprayu. Nie przesadzaj z ilością, bo będziesz musiał usuwać nadmiar smaru z dachu i wnęki szyberdachu.

Smarowanie uszczelek

Nie zapominamy również o uszczelkach szyberdachu, zwłaszcza tych, które mają kontakt z karoserią. Należy je nasmarować silikonem, co zapobiegnie spękaniom i kruszeniu się gumy, a przy tym ułatwi ruch posuwisty szyberdachu podczas jego otwierania (zaniedbane uszczelki mogą się przyklejać do blachy).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie