Wyposażamy przydomowy garaż. Jakie narzędzia warto do niego kupić?

Piotr Kowalczyk
03.03.2020

Posiadanie własnego garażu jest bez wątpienia bardzo komfortowe – nie tylko z powodu tego, że gwarantuje brak problemów z porannym skrobaniem szyb, utrudnionym rozruchem czy wypakowywaniem bagaży w deszczu. Garaż przydaje się również wtedy, gdy trzeba wykonać jakieś proste czynności obsługowe przy aucie. Nie z każdym drobiazgiem warto od razu jechać do fachowca. Wiele podstawowych rzeczy możesz zrobić sam, o ile oczywiście dysponujesz odpowiednimi narzędziami. Jeśli dopiero jesteś na etapie wyposażania swojego przydomowego garażu, to mamy dla Ciebie zestaw narzędzi, w które zdecydowanie warto zainwestować na dobry początek.

Podnośnik typu żaba

Jest zdecydowanie najwygodniejszy i najbezpieczniejszy w użytkowaniu. Dzięki niemu szybko podniesiesz samochód, by np. zmienić cały komplet kół na zimowe czy letnie. Podnośnik przyda się też, gdy będziesz chciał wykonać drobne naprawy od strony podwozia, np. wymienić tłumik czy osłonę silnika albo chociażby klocki hamulcowe. Pamiętaj, aby wybierając podnośnik zwrócić uwagę na jego maksymalny udźwig – powinien być o przynajmniej 500 kilogramów większy niż masa własna samochodu.

Klucz dynamometryczny

Niezbędny do tego, aby prawidłowo dokręcić śruby w kole samochodowym. Wielu kierowców robi to starym sposobem, czyli „do oporu”, ale to prosta droga do tego, by śruby się zapiekły i były szalenie trudne do odkręcenia. Lepiej jest więc zainwestować w porządny klucz dynamometryczny, który pozwala dokręcić śruby z zalecaną przez producenta siłą.

Zestaw ściągaczy

Ściągacze przydają się przy najróżniejszych pracach mechanicznych, dlatego jeśli masz żyłkę majsterkowicza i chcesz od czasu do czasu pogrzebać przy samochodzie, powinieneś sobie kupić taki zestaw. Piszemy o zestawie, ponieważ na rynku są dostępne ściągacze do różnych elementów – między innymi łożysk, piast, sprężyn czy nawet tapicerki samochodowej.

Najazdy

Wykonywanie prac pod autem w czasie, gdy samochód wisi na podnośniku, może być dość niebezpieczne i mało komfortowe pod względem psychicznym. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie nawet najprostsze plastikowe najazdy. Umożliwiają one bezpieczne zwiększenie przestrzeni roboczej i zyskanie cennych centymetrów – oczywiście pod warunkiem, że hamulec ręczny w Twoim samochodzie jest w 100% sprawny.

Zestaw kluczy

W przydomowym garażu musisz mieć zarówno klucze nasadowe, grzechotkę (dużą i małą), klucze płaskooczkowe oraz imbusowe i z końcówkami typu torx. Wszystkie są potrzebne do wykonywania różnych czynności mechanicznych przy samochodzie, ale nie tylko. Z uwagi na ich przydatność i uniwersalność sugerujemy, abyś nie oszczędzał na jakości tych narzędzi. Lepiej kupić porządny zestaw na lata.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.