Wymiana gałki biegów: prosty sposób na poprawę wyglądu wnętrza auta

Remigisz Szulc
27.02.2024

Gałka zmiany biegów, szczególnie w samochodzie ze skrzynią manualną, już po kilku latach może być dość mocno zużyta i szpecić wnętrze pojazdu. Na szczęście jej wymiana nie jest niczym skomplikowanym i poradzi sobie z tym każdy majsterkowicz. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Znajdź odpowiednią gałkę

Nie musi to być gałka oryginalna. Ważne, aby pasowała do Twojego modelu samochodu. Inspiracji możesz poszukać na forach i profilach facebookowych dla fanów danego auta, wśród których na pewno są osoby, które już wymieniły gałkę na inną i podzielą się swoimi doświadczeniami. Duży wybór zamienników gałek znajdziesz też na popularnym chińskim portalu aukcyjnym.

Demontaż starej gałki

Procedura demontażu może się znacząco różnić w zależności od modelu samochodu. Zwykle jest tak, że najpierw trzeba ściągnąć mieszek skrzyni biegów, a następnie wykręcić lub wyciągnąć gałkę, ewentualnie zdejmując zawleczkę czy inne zabezpieczenie przed jej wypadaniem.

Nakładamy nową gałkę

Jeśli gałka jest dedykowana temu modelowi samochodu, to jej montaż powinien odbyć się na zasadzie plug&play. W przeciwnym razie spodziewaj się drobnych przeróbek, na przykład konieczności zastosowania własnego patentu na zabezpieczenie gałki przed wypadaniem.

Uwaga!

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku automatycznej skrzyni biegów, upewniając się, że przycisk zwalniający blokadę zmiany biegów działa.

Po wymianie gałki pozostaje już tylko nasunąć mieszek i odbyć jazdę próbną, aby ocenić, czy zmiana biegów następuje prawidłowo, czy nic nie haczy oraz czy gałka nie ma luzu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie