Wrócą kursy reedukacyjne dla kierowców

Piotr Kowalczyk
27.12.2022

Dobra informacja dla tych, którzy za kierownicą mają ciężką nogę. Od początku 2023 roku mają zostać przywrócone kursy reedukacyjne dla kierowców z przekroczoną liczbą punktów karnych. Zasady znacząco się zmienią, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Dla kogo będą nowe kursy reedukacyjne?

Na taki kurs zostanie skierowany kierowca, który przekroczy limit 24 punktów karnych lub 20 punktów karnych w przypadku młodych kierowców (mających prawo jazdy od maksymalnie roku). Po ukończeniu szkolenia konto kierowcy zostanie wyczyszczone, ale to tylko jedna strona medalu.

Zgodnie z założeniami kierowca, który po ukończeniu kursu reedukacyjnego w ciągu 5 lat ponownie przekroczy limit punktów karnych, automatycznie straci uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Będzie traktowany tak, jakby nigdy tych uprawnień nie miał, co oznacza konieczność ponownego przejścia kursu na prawo jazdy i zdania egzaminu.

Nowy kurs reedukacyjny ma trwać trzy dni, łącznie 21 godzin lekcyjnych. Jego koszt wyniesie 500 złotych. Projekt rozporządzenia wprowadzający instytucję kursu reedukacyjnego czeka już tylko na podpis ministra cyfryzacji. Nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem 2023 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.