Uszkodzona turbosprężarka - regeneracja czy zakup nowej? Co robić?

Mariusz Siwko
05.07.2021

Wiele lat temu pytanie to pozostawało częściowo bez odpowiedzi, bowiem byli zwolennicy obydwu odpowiedzi. Dziś zdecydowana większość powie regeneracja turbosprężarki zdecydowanie na tak. Ale gdzie? No właśnie tutaj należy dokonać prawidłowego wyboru bo okazuje się, że może być dobra i tania regeneracja.

Co robić, gdy dojdzie do uszkodzenia turbosprężarki? Zdecydować się na regenerację? A może jednak lepszym wyborem będzie zakup nowej turbosprężarki? Sprawdzamy!

Regeneracja turbosprężarki co warto wiedzieć na temat regeneracji

Można spotkać się z opinią, że regeneracja turbosprężarek nie przynosi oczekiwanych efektów, a czasami jest nawet niemożliwa. Taka opinia po części jest spowodowana przez samych producentów, którzy twierdzili, że turbosprężarek o zmiennej geometrii nie da się zregenerować ze względu na ich unikalną konstrukcję. Tymczasem praktyka pokazuje, że nie jest to prawdą, bo turbosprężarki można i warto regenerować. Warto w tym miejscu wspomnieć, że bez względu na producenta, każda turbosprężarka wyposażona jest rdzeń, który stanowi jej podstawowy element.

Już chwilę po tym jak weszły do produkcji turbosprężarki ze zmienną geometrią, naprzeciw tematowi wyszła firma Turbo-Technics, która stworzyła urządzenia pozwalające na regenerację tego typu turbin. Następnie firma MR Radka - Profesjonalna regeneracja turbin i turbosprężarki z miasta Mielec wprowadziła do swojej oferty tego typu usługi. No właśnie i tutaj się na chwilę zatrzymajmy.

Wiele osób zna stwierdzenie regeneracja i Mielec dlaczego?

Miasto Mielec nazywane jest z niewielką przesadą polskim zagłębiem regeneracji. Mielec w branży lotniczej jest doskonale znany bowiem od wielu lat produkuje się tutaj samoloty i części, podzespoły dla lotnictwa. Jak każdy wie, branża ta charakteryzuje się niebywałą precyzją. W Mielcu funkcjonowały prężnie zakłady lotnicze WSK PZL Mielec. To tutaj znajduje się kolebka specjalistów z branży lotniczej. Część z nich jednak poszła w innym nieco kierunku - motoryzacji. I tutaj zaczyna się odpowiedź na pytanie nadrzędne. Regeneracja to nic innego jak drugie życie dla naprawianego podzespołu. Wymaga to piaskowania, czasami toczenia, wyważania, doważania i ustawiania parametrów optymalnych według norm i zaleceń producenta. Okazuje się, że jest to doskonałe zadanie dla speców z branży lotniczej. Stąd jeżeli chodzi o Mielec nie tylko turbosprężarki ale również inne podzespoły stały się produktem idealnym do napraw. Wśród nich oczywiście regeneracja czyli czyszczenie katalizatorów, maglownic, sprężarek, siłowników, alternatorów i wielu innych części.

Na czym polega naprawa turbosprężarki?

W przypadku najprostszych turbosprężarek bez zmiennej geometrii cała praca opiera się na naprawie lub ewentualnej wymianie rdzenia. Nie stanowi to żadnego problemy, a koszty również są niewielkie. Dodatkowo proces regeneracji przebiega bardzo sprawnie. Nieco więcej pracy wymaga turbosprężarka z elektronika. Cały proces musi odbyć się elektronicznie, więc przełoży się to również na dłuższą pracę, ale również regeneracja może skończyć się sukcesem, bo najczęściej ogranicza się do wymiany lub naprawy elementów, które uległy zużyciu.

Oczywiście w obu przypadkach gwarancją sukcesu będzie postawienie na profesjonalistów, czyli osoby, które z sukcesami działają na rynku i mogą poszczycić się bogatym doświadczeniem. Dla fachowców regeneracja turbosprężarek to żaden problem, więc jeśli postawimy na ich usługi, to możemy być pewni, że wszystko skończy się sukcesem, a turbosprężarka po regeneracji będzie działać dokładnie tak samo jak nowa.

Czy opłaca się zakup nowej turbosprężarki?

Zakup nowej turbosprężarki wydaje się wielu z nas jedynym słusznym wyjściem, ale tylko wtedy, gdy nie dysponujemy odpowiednią wiedzą, czy namiarami na fachowców, bo widać, że w wielu przypadkach istnieje możliwość jej regeneracji. Oczywiście znajdą się usterki, których nie da się usunąć i wtedy zakup nowej turbosprężarki będzie konieczny, ale lepiej pamiętać, że do swojej dyspozycji mamy fachowców, którzy chętnie ocenią jej stan i wskażą nam, które rozwiązanie będzie dla nas lepszym wyborem.

Regenerować uszkodzoną turbosprężarkę, czy kupić nową?

Bazując na tym, co udało nam się ustalić, widać, że jeśli da się naprawić turbosprężarkę, to lepiej zdecydować się na taki krok. Zakup nowej powinien być wybrany tylko wtedy, gdy specjaliści ocenią, że koszty naprawy będą wyższe.

Kiedy pomyśleć o regeneracji turbiny?

Na pewno usługa taka jak dobra regeneracja turbin będzie dobrym pomysłem, gdy nasz pojazd będzie dawał konkretne sygnały. O jakich dokładnie sygnałach mowa? Na pewno będą to niepokojące, niecharakterystyczne dźwięki wydobywające się z silnika, ale nie tylko. O konieczności podjęcia odpowiednich działań może świadczyć również czarny lub niebieski dym wydobywający się z wydechu, czy wyciek oleju w rejonie turbo.

Są to jedne z częstszych objawów, przy których nie należy bagatelizować problemu, tylko jak najszybciej udać się z samochodem do mechanika. Co ważne, jeśli pojawią się takie objawy, to warto pomyśleć o przewiezieniu samochodu do warsztatu na lawecie, ponieważ w ten sposób można uniknąć wymiany całej turbiny i przy okazji ograniczyć koszty z tego tytułu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.