Usunięcie chromu z samochodu – jak się za to zabrać?

Mariusz Siwko
09.05.2024

Usunięcie chromowanych elementów z nadwozia samochodu jest popularnym zabiegiem tuningowym. Ma on na celu nadanie autu bardziej sportowego charakteru. Wielu kierowców nie przepada też za chromowanymi listwami czy znaczkami marki pojazdu. Podpowiadamy, jak zabrać się za tzw. dechroming.

Fizyczne usunięcie chromowanych elementów

Podstawową metodą jest wymienienie chromowanych elementów na te w kolorze czarnym (z uboższych wersji wyposażenia), a w przypadku znaczku marki i oznaczenia modelu po prostu pozbycie się elementów z pasa przedniego i klapy.

Jeśli elementy są mocowane na klej, to usunięcie może odbyć się w sposób nieinwazyjny. W innym przypadku trzeba będzie zaślepić powstałe dziury i pomalować dany element blacharski pod kolor nadwozia (lub dowolny inny).

Foliowanie

To coraz popularniejsza metoda tuningu optycznego. Polega na oklejeniu danych elementów nadwozia folią w wybranym kolorze. Folię można zastosować również na drobne elementy, jak chromowane listwy przy drzwiach, klamki, a nawet znaczek marki i litery z nazwą modelu.

Foliowanie nie jest specjalnie trudne, natomiast wymaga precyzji i cierpliwości. Jeśli chcesz mieć gwarancję idealnego efektu, to powierz to zadanie profesjonalnej firmie zajmującej się tzw. wrappingiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie