Tuningowanie samochodu do wyższej wersji – jak się za to zabrać?

Piotr Kowalczyk
22.11.2021

Wiele popularnych modeli samochodów jeżdżących po polskich drogach ma lub biało swoje wersje specjalne – najczęściej usportowione, limitowane, przygotowane na specjalne wydarzenia w historii marki etc. To gratka dla właścicieli, którzy stosunkowo niedużym wysiłkiem finansowym mogą stuningować swoje auta w sposób niemal fabryczny, znacząco poprawiając głównie estetykę i jakość wykończenia pojazdu. Sprawdź, jak przeprowadzić tuning samochodu do wyższej wersji krok po kroku.

Najpierw oceń dostępność części

Realizowanie pomysłu zmodyfikowania samochodu do wyższej lub limitowanej wersji zawsze warto zacząć od upewnienia się, że będzie to w ogóle możliwe. Szczególnie w przypadku bardzo rzadkich wersji spodziewaj się ograniczonej dostępności części. Te, które pojawiają się w sprzedaży, mogą natomiast osiągać zawrotne ceny.

Części szukaj przede wszystkim w Internecie, na portalach aukcyjnych polskich i zagranicznych. Tutaj mała wskazówka: warto zajrzeć na portale japońskie i brytyjskie, gdzie często trafiają się perełki za sensowne pieniądze (oczywiście koszt dostawy będzie wysoki, dlatego lepiej za jednym razem kupić więcej elementów).

Rada

Odwiedzaj również zloty fanów marki, gdzie możesz znaleźć mnóstwo inspiracji oraz zyskać dostęp do sprawdzonych źródeł części.

Zacznij od drobnych modyfikacji

Nie wiesz przecież, czy Twój projekt zostanie rzeczywiście zrealizowany. Po drodze może się pojawić zniechęcenie czy po prostu problemy finansowe, dlatego rozsądnie będzie zacząć od takich modyfikacji, które z jednej strony nie będą bardzo kosztowne, a z drugiej będziesz mógł je przeprowadzić samodzielnie.

Mamy tutaj na myśli chociażby zakup fabrycznego radia, dywaników, nakładek na progi czy oryginalnych emblematów. Nie porywaj się od razu na najpoważniejsze modyfikacje, jak wymiana całej tapicerki czy układu wydechowego.

Sprawdź, czy elementy z wyższej wersji będą w ogóle pasować do Twojego samochodu

To wcale nie jest takie oczywiste! Wiele wersji specjalnych znacząco różni się od modeli produkowanych seryjnie i w rzeczywistości łączą je tylko wspólna nazwa oraz płyta podłogowa. Może się więc okazać, że np. felgi aluminiowe od limitowanego wariantu nie będą pasować do Twojego samochodu, ponieważ nie zmieszczą się w nadkolach lub będą wystawać poza obrys karoserii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.