Tuning skrzyni biegów – na czym to polega?

Remigisz Szulc
21.05.2024

Tuning skrzyni biegów jest jednym z najczęściej rekomendowanych zabiegów mających przyczynić się do poprawy dynamiki samochodu. Choć nie ingerujemy bezpośrednio w jednostkę napędową i nie podnosimy jej mocy, to subiektywne odczucia po tuningu skrzyni mogą być jak najbardziej pozytywne.

Czym jest ta usługa?

Tuning skrzyni biegów polega na modyfikacji oprogramowania zarządzającego pracą przekładni. Celem jest tutaj poprawa jej responsywności, czyli sprawienie, aby szybciej reagowała na naciśnięcie pedału gazu, później zmieniała przełożenia i pozwala osiągać wyższą prędkość obrotową silnika.

Oczywiście trzeba dodać, że ten zabieg przeprowadza się wyłącznie w skrzyniach automatycznych.

Zmiana charakterystyki zmiany biegów

W ramach tuningu skrzyni biegów tuner zmienia oprogramowanie sterujące tak, aby zmniejszyć czas potrzebny na zmianę biegu, co prowadzi do szybszej reakcji przekładni i tym samym przekłada się na poprawę dynamiki pojazdu.

Umiejętnie przeprowadzony tuning umożliwia dostosowanie momentów zmiany biegów do wyższej mocy i momentu obrotowego silnika, a tym samym pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnej mocy.

Ponadto w ramach tuningu można przeprowadzić modyfikację oprogramowania sterującego pracą pedału gazu (stanie się bardziej responsywny) oraz poprawić ogólne działanie skrzyni biegów poprzez np. adaptację sprzęgła czy sprzęgieł (w przypadku skrzyni dwusprzęgłowej).

Jeśli tuning zostanie przeprowadzony przez fachowców, to nie powinno to mieć negatywnego wpływu na trwałość przekładni. Można się natomiast spodziewać obniżenia zużycia paliwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie