Tuning auta… bez tuningu, czyli co możesz zrobić sam

Krzysztof Jagielski
05.04.2021

Tuningowanie samochodu kojarzy się nam z dokonywaniem zaawansowanych zmian czy to w wyglądzie pojazdu, czy w jego układzie napędowym, zawieszeniu etc. Tymczasem nie każdy właściciel może sobie na to pozwolić ze względów finansowych. Istnieją jednak dużo mniej kosztowne formy tuningu, które mają na celu po prostu poprawienie estetyki samochodu. Tutaj mamy szerokie pole do popisu w zakresie wykonania niektórych prac bez pomocy fachowca. Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Porządny detailing

Często jest tak, że właściciele samochodów od razu zabierają się za ich tuningowanie, natomiast nie zwracają uwagi na to, że auto jest po prostu skrajnie zaniedbane. Świetny efekt estetyczny można osiągnąć inwestując w porządny detailing, czyli doprowadzenie karoserii pojazdu do perfekcyjnego stanu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobił to samodzielnie – o ile dysponujesz dużą ilością wolnego czasu i chęciami. Zainwestuj w profesjonalną chemię, usuń zadrapania, odśwież lakier, porządnie wypucuj felgi aluminiowe. Kto wie, może już po takim zabiegu uznasz, że żaden tuning wizualny nie jest potrzebny?

Usunięcie usterek

Zanim zaczniesz zbierać pieniądze na profesjonalne stuningowanie samochodu, to zastanów się, czy aby na pewno auto jest w 100% sprawne. Po wykryciu różnego rodzaju usterek usuwaj je po kolei, aby docelowo doprowadzić pojazd do bardzo dobrego stanu. Szczególną uwagę zwróć na usterki zawieszenia, które pogarszają właściwości jezdne auta, a przy tym zwiększają ryzyko wypadku.

Zastosowanie oryginalnych akcesoriów

Jeśli chcesz delikatnie poprawić estetykę pojazdu, to najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie oryginalnych akcesoriów. Poszukaj w Internecie informacji na temat edycji specjalnych Twojego modelu – być może producent oferował usportowioną czy wyjątkowo luksusową wersję? Jeśli tak, to zacznij wyszukiwać oryginalne akcesoria, które będą idealnie pasować do Twojego auta bez żadnych przeróbek – na przykład felgi aluminiowe, elementy wydechu, dodatki do wnętrza, naklejki, dokładki zderzaka, progi etc.

Takie akcesoria nie muszą być bardzo drogie – poluj na nie na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, szczególnie zagranicznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie