Szwajcaria (wreszcie) wprowadza winiety elektroniczne

Jerzy Biernacki
11.09.2023

Szwajcaria była jednym z ostatnich krajów w Europie, które wciąż stosowały wyłącznie tradycyjne winiety naklejane na szybę samochodu. Od 1 sierpnia 2023 roku to się zmieniło. Obecnie kierowcy planujący przejazd przez ten kraj mogą już kupić winietę w formie elektronicznej.

E-winieta, na którą długo trzeba było czekać

Winiety naklejane na szybę samochodu wciąż obowiązują w wielu krajach, natomiast równolegle z o wiele wygodniejszymi winietami elektronicznymi. Teraz e-winiety są dostępne także w Szwajcarii. Od 1 sierpnia za przejazd płatnymi odcinkami dróg w tym kraju możemy zapłacić online.

Uruchomiony został portal e-vignette.ch prowadzony przez Szwajcarski Federalny Urząd Ceł i Bezpieczeństwa Granic. Na tej stronie można szybko i od ręki kupić winietę elektroniczną – wystarczy podać kategorię pojazdu, kraj rejestracji i numer rejestracyjny pojazdu. Za transakcję zapłacimy kartą kredytową.

Wprowadzenie elektronicznych winiet powinno skrócić kolejki na szwajcarskiej granicy, które do tej pory tworzyli również kierowcy zatrzymujący się tuż za przejściem w celu zakupu fizycznej winiety w formie naklejki. Rozwiąże to również prozaiczny problem, jakim była konieczność wyrobienia duplikatu winiety w razie wymiany szyby czołowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie