Spryskiwacze działają „jak chcą”? Sprawdź, co możesz zrobić we własnym zakresie

Mariusz Siwko
27.04.2018

Sprawne spryskiwacze przedniej szyby są podstawą bezpiecznej i komfortowej jazdy. Zimą pomagają usunąć błoto, latem owady i żywicę z drzew. Wielu kierowców boryka się jednak z problemem nieprzewidywalnej pracy spryskiwaczy. Raz działają, innym razem nie. Bywa też, że płyn nie trafia na szybę, tylko np. na dach czy maskę. Nie musisz z tym od razu jechać do mechanika. Podstawowe i bardzo skuteczne czynności wykonasz we własnym zakresie.

Zaczynamy od czyszczenia dysz

Najczęstszą przyczyną wybiórczego działania spryskiwaczy są zanieczyszczone, niedrożne dysze. Mógł się w nich zebrać brud. Czasami wystarczy drobina piasku, aby spryskiwacze całkowicie odmówiły posłuszeństwa. W takiej sytuacji możesz spokojnie przeprowadzić czyszczenie dysz. Najlepsze będzie do tego sprężone powietrze lub cienka igła.

Rada

Przed rozpoczęciem czyszczenia dysz odłącz wężyki płynu. Dzięki temu nie wprowadzisz zanieczyszczeń do układu.

Czyszczenie zbiornika

Jeśli operacja z dyszami nie przyniosła skutku lub sytuacja poprawiła się tylko na chwilę, to prawdopodobnie zanieczyszczenia znajdują się w samym zbiorniku płynu. To normalne po kilku latach eksploatacji samochodu. W większości aut wymontowanie zbiornika nie stanowi dużego problemu, choć konieczne może być zdjęcie koła oraz osłon.

Po wyjęciu zbiornika dokładnie go wypłucz pod bieżącą wodą. Przy okazji możesz sprawdzić, czy nie ma w nim mikroskopijnych pęknięć. Złóż wszystkie elementy układu, pamiętaj o dokładnym nałożeniu i dokręceniu wężyków, a następnie nalej świeżego płynu. Problem rozwiązany. Możesz także profilaktycznie wymienić dysze na nowe – ich koszt nie powinien przekroczyć kilkudziesięciu złotych.

Sprawdzenie wężyków

Być może przyczyną niesprawności spryskiwaczy są zagięte lub uszkodzone wężyki. Po latach potrafią one sparcieć, co oczywiście wiąże się z koniecznością ich wymiany. Na szczęście nie jest to drogie – możesz po prostu kupić wężyk o odpowiednim przekroju w sklepie motoryzacyjnym i dociąć go na wymiar.

Kalibracja dysz

Jeśli spryskiwacze działają, ale płyn nie trafia bezpośrednio na szybę, to czeka Cię jeszcze prosta czynność, jaką jest skalibrowanie dysz. Będziesz do tego potrzebować igły lub cienkiego drutu – ważne, aby przedmiot ten bez problemu dało się włożyć w dyszę. Następnie zmień położenie dyszy i za każdym razem przeprowadzaj próbę. Gdy w końcu uda Ci się ustawić dysze pod idealnym kątem, możesz umyć ręce i cieszyć się w 100% sprawnym układem spryskiwaczy.

Jeśli żadna z opisanych metod nie przyniosła skutku i spryskiwacze przedniej szyby w ogóle nie działają, to prawdopodobnie doszło do awarii pompki. Możesz ją wymienić samodzielnie, o ile masz łatwy dostęp do zbiornika. Używaną pompkę kupisz już od 20 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.