Samochody Mercedes: luksus spod znaku trójramiennej gwiazdy

Piotr Kowalczyk
18.03.2019

Jest rok 1901. Z linii produkcyjnej zjeżdża pierwszy samochód występujący pod nazwą Mercedes – model 35 PS. Tak zaczyna się historia jednej z najbardziej znanych i szanowanych marek motoryzacyjnych świata. Choć po drodze firma Mercedes notuje kilka spektakularnych wpadek, to nadal samochody niemieckiego producenta są powszechnie kojarzone z najwyższą jakością, luksusem i znakomitymi osiągami.

Skąd wzięła się nazwa Mercedes?

Przełom XIX i XX wieku był czasem wielkiego rozkwitu branży motoryzacyjnej. Na zakup samochodu mogli sobie pozwolić jednak tylko nieliczni. Wśród nich znalazł się austriacki honorowy wicekonsul w Monako, Emil Jellinek.

Dyplomata zdecydował się na zakup auta firmy Daimler, która wespół z Maybachem budowała nie tylko samochody, ale też łodzie i sterowce. Jellinek był do tego stopnia zadowolony z pojazdu, że po krótkim czasie zamówił cztery kolejne i odsprzedał je ze sporą przebitką. Tak wpadł na pomysł rozkręcenia biznesu i prawdopodobnie był jednym z pierwszych dealerów samochodowych na świecie.

Wicekonsul wynegocjował z Daimlerem monopol na sprzedaż samochodów tej marki w Austro-Węgrzech, Francji, Belgii oraz Ameryce. Miał jeszcze jedno życzenie: chciał, aby na cześć jego córki, marka występowała pod nazwą Mercedes. Tak też się stało i już w 1901 roku zadebiutował wspomniany wcześniej Mercedes 35 PS, a rok później Mercedes Sphinx.

Ciekawostka

Pierwotny projekt logo Mercedesa różnił się od tego, który znamy dziś. Gwiazda miała mieć cztery ramiona, symbolizujące wodę, ziemię, powietrze i przestrzeń kosmiczną. Daimler jednak szybko zrezygnował z podboju wszechświata, co zaowocowało powstaniem obecnego znaku marki – prawdopodobnie najbardziej znanego logotypu motoryzacyjnego na świecie.

Te modele Mercedesa znają wszyscy

Nowa marka motoryzacyjna błyskawicznie zdefiniowała swoją grupę docelową i skupiła się na produkcji aut dla majętnych klientów. Mercedesy zamawiali władcy, politycy, arystokraci, później także gwiazdy kina i muzyki.

Do najbardziej znanych, dziś uważanych za kultowe, modeli Mercedesa możemy zaliczyć m.in.:

  • W116 – wyprodukowany w 1972 roku samochód zapoczątkował słynną klasę „S”
  • W123 – popularnie nazywany „beczką”, swego czasu uchodził za jeden z najbardziej luksusowych, seryjnie produkowanych samochodów na świecie
  • W210 – pierwszy model klasy E, w naszym kraju często określany mianem „okulara”, wzbudził kontrowersje swoim wyglądem i… fatalnym zabezpieczeniem antykorozyjnym

Mercedes produkował i nadal produkuje także nieco bardziej dostępne modele, jak klasa A czy klasa B. W ofercie firmy znajdują się również samochody użytkowe (jak chociażby Sprinter), ciężarowe (Actros) czy terenowe (kultowy model G).

Utrzymanie Mercedesa jest drogie?

To często powtarzany mit – coś na wzór rozszyfrowywania nazwy BMW, jako „Będziesz Miał Wydatki”. Owszem, Mercedesy zawsze były i nadal są samochodami klasy premium, ale dzięki ogromnej podaży markowych części można znacznie ograniczyć koszty napraw. Najlepszy sklep internetowy z częściami samochodowymi tutaj Autodoc.pl.

Jeśli więc jeździsz Mercedesem, to na pewno nie wybrałeś tego samochodu przypadkowo. Jesteś właścicielem ważnego kawałka historii światowej motoryzacji. Dbaj o swoje auto, a – jak przystało na Mercedesa – odwdzięczy Ci się długą, bezawaryjną jazdą w bardzo komfortowych warunkach.

Chcesz poznać więcej motoryzacyjnych ciekawostek? Potrzebujesz porad, jak samodzielnie wykonać drobne naprawy w aucie? Koniecznie odwiedź popularny kanał na YouTube. Filmy informacyjne o samochodach, które znajdziesz tutaj: YouTUBE.com.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.