Samochód ściąga – co może być przyczyną?

Mariusz Siwko
26.04.2023

Ściąganie samochodu podczas jazdy na wprost jest irytujące i na dłuższą metę męczące. Jeśli pokonujesz dalekie trasy, to nie możesz przechodzić obojętnie obok tego objawu. Efekt ściągania samochodu może być niestety spowodowany wieloma problemami. W naszym artykule omawiamy te najbardziej prawdopodobne.

Zbieżność

Zwykle pierwsze podejrzenie pada właśnie na zbieżność. Jeśli ten parametr nie był od dawna kontrolowany i ustawiany, to jak najbardziej warto sprawdzić zbieżność i ewentualnie ją skorygować.

Geometria

Bardziej zaawansowanym działaniem mającym na celu przywrócenie samochodowi zdolności jazdy prosto jest ustawienie geometrii. Obecnie wykonuje się to przy użyciu zaawansowanych maszyn, co daje gwarancję maksymalnej precyzji ustawienia np. kąta pochylenia kół.

Różnica w ciśnieniu opon

Prozaicznym powodem, dla którego samochód może nieprzyjemnie ściągać, jest zbyt duża różnica w ciśnieniu w oponach zamontowanych na tej samej osi. Jeśli wynosi ona więcej niż 0,2 bara, to efektem będzie waśnie ściąganie przy jeździe na wprost.

Problemy z oponami

Może się również okazać, że wina leży po stronie opon, które są np. nierównomiernie zużyte, wyząbkowane czy po prostu uszkodzone od wewnątrz, co objawia się właśnie ściąganiem samochodu na jedną stronę.

Usterka w zawieszeniu

Mniej prawdopodobnym powodem ściągania samochodu jest usterka któregoś z elementów zawieszenia. Dlaczego mniej prawdopodobnym? Ponieważ taka usterka zwykle daje też inne objawy, jak niepokojące efekty dźwiękowe czy niepewne prowadzenie pojazdu. Jeśli jednak inne przyczyny zostały wykluczone, to nie pozostaje nic innego, jak udać się na stację diagnostyczną i poprosić o dokładne sprawdzenie zawieszenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie