Rusza budowa kolejnego odcinka Via Carpatia

Marek Szydełko
02.05.2022

Via Carpatia po ukończeniu będzie jedną z najważniejszych tras w naszym kraju, która umożliwi komfortową i bezpieczną podróż z północy Polski do województwa podkarpackiego. Właśnie ruszają prace nad kolejnym, 10-kilometrowym odcinkiem, który jest uważany za najtrudniejszy do realizacji pod względem inżynieryjnym.

Co wiemy o tym odcinku?

10-kilometrowy fragment trasy S19, czyli Via Carpatia, zostanie wykonany między Rzeszowem a Babicą. Za realizację tej inwestycji odpowiada konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construccion – prace są prowadzone w systemie Projektuj i Buduj, dlatego za wszystko odpowiada generalny wykonawca, który uzyskał już niezbędne zezwolenia i może przystąpić do prac budowlanych.

W ramach tej inwestycji powstanie nie tylko dwujezdniowa droga ekspresowa, ale także szereg obiektów inżynieryjnych. Najważniejszym z nich będzie tunel o długości 2 kilometrów, którego fragment będzie przebiegać około 100 metrów pod ziemią. Do tego dojdzie węzeł Babica, sześć estakad, dwa wiadukty nad drogą S19, trzy przejścia dla zwierząt oraz jeden przejazd lokalny pod trasą ekspresową.

Nowy odcinek powinien zostać oddany do użytku w 2026 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.