Rośnie liczba kradzionych samochodów

Jerzy Biernacki
28.04.2022

Tego można się było spodziewać. Po wielu latach spadku statystyk dotyczących kradzieży samochodów w naszym kraju, trend zaczyna się odwracać. Na razie policja mówi o tym nieoficjalnie, natomiast przyznaje, że kradzionych aut jest coraz więcej. Wina leży po stronie… pandemii.

Brakuje samochodów, więc uaktywniają się złodzieje

Na rynku od wielu miesięcy obserwujemy poważny niedobór zarówno nowych, jak i używanych samochodów. Handlarze nie ściągają ich tak dużo, jak w poprzednich latach, z uwagi na wysoki kurs euro. Właściciele dobrych egzemplarzy niechętnie się ich pozbywają, ponieważ trudno jest kupić coś lepszego – zarówno na rynku wtórnym, jak i w salonach.

Do tego dochodzi jeszcze problem z dostępnością części, co jest pokłosiem zerwania łańcuchów dostaw oraz przestojów produkcyjnych. Wszystko to spowodowało duży wzrost zapotrzebowania na kradzione pojazdy, a złodzieje oczywiście postanowili zaspokoić ten popyt.

Które auta są kradzione najczęściej?

Zdecydowanie przodują tutaj wszelkiego rodzaju SUV-y, czyli po prostu najpopularniejsze obecnie samochody na rynku. Coraz częściej giną też samochody klasy premium, co jest spowodowane wysokimi cenami części zamiennych oraz ich niedoborem.

Co ciekawe, wysoko w statystykach kradzieży znajdują się bardzo modne w ostatnich latach kampery, które wręcz giną na potęgę. Jeśli więc masz taki pojazd, to dla własnego dobra odpowiednio go zabezpiecz i wykup adekwatne do wartości ubezpieczenie AC.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.