Renault sprzeda swoje udziały w rosyjskim zakładzie… za jednego rubla

Marek Szydełko
27.05.2022

Renault to jeden z tych koncernów motoryzacyjnych, który długo kluczył w sprawie dalszej działalności w Rosji. Wszystko przez mocne zaangażowanie francuskiej grupy w rosyjski zakład AvtoVAZ. Renault wkrótce pozbędzie się „problemu”, choć za bardzo wysoką, czy raczej bardzo niską cenę. Mowa o transakcji opiewającej na… jednego rubla.

Kto ubije tak dobry interes?

Renault prawdopodobnie przestraszyło się widma nacjonalizacji zakładu, co wielokrotnie zapowiadał prezydent Rosji Władimir Putin. Dlatego koncern przekaże nieco ponad 67 procent swoich udziałów w AvtoVAZ na rzecz NAMI – państwowego instytutu przemysłowego. Wartość transakcji ma być symboliczna i wynieść zaledwie jednego rubla.

Renault zapewni sobie natomiast możliwość odkupienia udziałów w momencie, gdy koncern będzie gotowy wrócić na rosyjski rynek. To nie nastąpi szybko, ponieważ Rosja i działające w niej koncerny mają gigantyczne problemy z dostępnością podzespołów, w szczególności półprzewodników. To efekt nałożenia międzynarodowych sankcji za inwazję na Ukrainę.

Po przejęciu zakładu od Renault w AvtoVAZ prawdopodobnie będą produkowane wyłącznie pojazdy marki Łada.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.