Przy drodze między Bydgoszczą a Toruniem stanie „super radar”

Marek Szydełko
19.07.2021

Krajowa dziesiątka na odcinku między Bydgoszczą a Toruniem jest nazywana przez kierowców „drogą śmierci”. I nie ma w tym żadnej przesady. Na tej trasie każdego tygodnia dochodzi do kilku wypadków, a tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy zginęło na niej 15 osób (w 900 zdarzeniach). Na poprawę bezpieczeństwa ma wpłynąć umieszczenie tzw. „super radaru”, który stanowi najskuteczniejszy obecnie bat na piratów drogowych.

Gdzie stanie „super radar”?

Urządzenie zostanie ustawione na wysokości Solca Kujawskiego. Co ciekawe, w tym miejscu działa już jeden fotoradar, który należy do krajowych rekordzistów pod względem liczby zanotowanych wykroczeń. Tylko w maju 2021 urządzenie zrobiło zdjęcie ponad 800 niesubordynowanym kierowcom – to najwyższy wynik w Polsce.

Najwyraźniej jedno takie urządzenie niczego nie zmienia, dlatego Inspekcja Transportu Drogowego zdecydowała o zastosowaniu nowego typu fotoradaru MultaRadar CD. Innowacja polega na tym, że ten sprzęt jest w stanie monitorować zachowania kierowców na obu pasach oraz jest niewrażliwy na złe warunki pogodowe. Warto dodać, że MultaRadar CD pojawi się łącznie w 26 lokalizacjach na terenie kraju, a proces montażu ma się zakończyć w lutym 2022 roku.

Ustawienie fotoradaru z pewnością poprawi kondycję budżetu państwa, natomiast niekoniecznie wpłynie na wzrost bezpieczeństwa. Droga krajowa numer 10 między Bydgoszczą a Toruniem jest wyjątkowo nieprzyjazna kierowcom, ponieważ dobra nawierzchnia i długie proste kuszą do szybkiej jazdy, jednak ostre zakręty i liczne wzniesienia gwałtownie zwiększają ryzyko wypadków – głównie czołowych zderzeń. Droga ma być przebudowana, ale to wciąż kwestia odległej przyszłości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.