Podkład epoksydowy - co to jest i jak stosować?

Krzysztof Jagielski
28.03.2021

Co to jest podkład epoksydowy, jakie ma zastosowanie i jaki rodzaj podkładu epoksydowego wybierać? Sprawdź, jakie są właściwości tego wygodnego w użytku i przynoszącego wiele korzyści środka z branży lakiernictwa.

Podkład epoksydowy - skład

Większość lakierników pozostaje zgodna: podkład epoksydowy to jeden z najlepszych preparatów roboczych. W skład substancji wchodzi wysoko usieciowana żywica epoksydowa oraz wypełniacze i dodatki antykorozyjne. W składzie znajdziemy również substancje mające na celu zwiększyć przyczepność podkładu do podłoża, a także dodatki zwiększające stopień jego rozlewczości. 

Żywica epoksydowa odpowiada za niesamowitą trwałość podkładu epoksydowego. Sprawia, że preparat może stanowić twardą i prawie niezniszczalną barierę izolacyjną dla powłok, którymi zostanie pokryty. Podkłady epoksydowe stosujemy do pokrycia takich materiałów jak beton, stal, metale. 

Podkład epoksydowy - zastosowanie

Podkład epoksydowy jest jednym z podstawowych narzędzi lakiernika. Stanowi dobrą ochronę antykorozyjną dla karoserii auta oraz zabezpiecza elementy metalowe auta. Można zastosować go również do elementów aluminiowych. Znajduje też użycie w branży budowlanej (używa się go do pokrywania bram i ogrodzeń). oraz w przemyśle. Używa się go w celu ochrony materiałów przed korozją. Fachowcy oceniają, że zdolność podkładu epoksydowego do ochrony nawierzchni przed korozją jest dwa razy większa niż w przypadku akrylu. 

Podkład epoksydowy pod szpachlówkę - czy to dobry pomysł?

Czy podkład epoksydowy można nakładać pod szpachlówkę? Odpowiedź brzmi - jednoznacznie tak. Podkładu epoksydowego powinni używać wszyscy lakiernicy, którym zależy na profesjonalnie wykonanej usłudze oraz na osiągnięciu trwałego efektu. Przeciwnicy nakładania podkładu epoksydowego pod szpachlówkę twierdzą, że przy dobrze dobranej szpachlówce podkład epoksydowy jest zbędny. Tak naprawdę jednak dopiero po długim czasie użytkowania auta przekonamy się, który sposób jest lepszy. Doświadczenie osób o dużym stażu w branży lakierniczej mówi jednak o tym, że podkład epoksydowy nie powinien być traktowany jako ewentualność, a jako konieczność. 

Podkład epoksydowy - cena i sposób użycia

Puszka podkładu epoksydowego kosztuje od 30 do 50 zł. Nowoczesne podkłady epoksydowe nie wymagają rozcieńczania specjalnymi substancjami. Jeśli jednak uprzemy się, aby rozcieńczyć substancję, użyjmy specjalnego rozcieńczalnika do podkładów epoksydowych. Pojedyncza warstwa podkładu schnie około półtorej godziny. Czas schnięcia może zostać przyspieszony, gdy wystawimy nawierzchnię na działanie wyższej temperatury.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.