Pęknięty zderzak – co można na to poradzić?

Marek Szydełko
12.07.2022

Pęknięcie zderzaka to jedno z najczęstszych uszkodzeń karoserii. Zwykle dochodzi do tego na ciasnych parkingach – czy to w wyniku własnego, czy czyjegoś błędu. Najłatwiej byłoby oczywiście skorzystać z ubezpieczenia i zlecić naprawę bezgotówkową, natomiast nie zawsze mamy taką możliwość. Co da się poradzić na pęknięty zderzak, gdy budżet nie pozwala na skorzystanie z profesjonalnej usługi blacharsko-lakierniczej? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym artykule.

Spawanie plastiku + miejscowe malowanie

Na dobry początek warto się rozejrzeć za warsztatem świadczącym usługę spawania plastiku. Jeśli pęknięcie nie jest bardzo duże i nie ma dziury na wylot, to taki zderzak prawdopodobnie da się jeszcze uratować. Spawanie powinno kosztować do 100 zł, w zależności od wielkości uszkodzenia.

Po pospawaniu i wyszlifowaniu zderzaka w miejscu pęknięcia można zamaskować defekt przy pomocy lakieru w sprayu. Jeśli samochód jest w kolorze białym (nie perłowym) lub innym niemetalizowanym, to efekt może być zaskakujący dobry i z pewnej odległości naprawa uszkodzenia nie będzie nawet widoczna.

Naklejka

To już tania propozycja dla tych właścicieli, u których uszkodzenia zderzaka wiązało się z powstaniem dziury na wylot. W takiej sytuacji spawanie niewiele pomoże. Aby uniknąć – przynajmniej na razie – wymiany zderzaka, warto spróbować zasłonić dziurę naklejką.

W Internecie czy w sklepach motoryzacyjnych można znaleźć mnóstwo kreatywnych wzorów naklejek samochodowych, które mogą być stosowane w warunkach zewnętrznych, w tym narażone na kontakt z wodą.

Wymiana zderzaka na używany

Jeśli oba powyższe sposoby do Ciebie nie przemawiają, to proponujemy poszukać używanego zderzaka w identycznym kolorze – byle bez żadnych uszkodzeń, typu pęknięcia czy wgniecenia. Jeśli jeździsz popularnym samochodem w dość standardowym kolorze nadwozia, to znalezienie takiego zderzaka nie powinno być trudne.

Sama wymiana zderzaka to łatwizna i poradzi sobie z tym każdy domowy majsterkowicz mający dostęp do podstawowych narzędzi – nie jest potrzebny kanał.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.