Obuwie kierowcy także ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy!

Andrzej Winnicki
26.01.2021

Zdarza Ci się prowadzić auto w klapkach, sandałach, a może butach na wysokim obcasie? W takim razie czas najwyższy przyjąć do wiadomości, że jest to skrajnie nieodpowiedzialne! Eksperci z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego są zgodni, że rodzaj obuwia ma ogromny wpływ na reakcje kierowcy, a tym samym na prawdopodobieństwo spowodowania niebezpiecznej sytuacji na drodze. Dowiedz się, w jakim obuwiu absolutnie nie należy siadać za kierownicą.

Klapki/japonki

Prowadzenie pojazdu w takim obuwiu jest skrajnie nieodpowiedzialne, by nie napisać dosadniej. Owszem, klapki czy japonki same w sobie są wygodne i zapewniają dobrą wentylację stóp, ale kompletnie nie sprawdzają się podczas jazdy. Wyobraź sobie taką sytuację: musisz gwałtownie zahamować, ale klapek zsuwa Ci się ze stopy i bloku pedał hamulca. Konsekwencje mogą być tragiczne.

Buty na grubej podeszwie

Mamy tutaj na myśli na przykład obuwie trekkingowe czy damskie kozaki na koturnie. Takie obuwie także nie nadaje się do prowadzenia pojazdu, ponieważ gruba podeszwa uniemożliwia dobre wyczucie czy to pedału gazu, czy hamulca, przez co reakcje kierowcy mogą być spóźnione lub niewspółmierne do sytuacji.

Buty na wysokim obcasie

Wiele pań niestety pozwala sobie na prowadzenie samochodu w bardzo wysokich szpilkach, co jest złym pomysłem. Nie dość, że kierowanie autem w takim obuwiu jest niewygodne i niszczy dywaniki, to jeszcze wymusza naciskanie na pedały samymi czubkami palców – a to w krytycznej sytuacji może się okazać niewystarczające.

A może prowadzić auto boso?

Ciekawy, ale kompletnie nietrafiony pomysł. Prowadzenie samochodu boso grozi poważną kontuzją stopy, gdy np. dojdzie do gwałtownego odbicia pedału hamulca po awaryjnym hamowaniu. Bardzo prawdopodobne jest również zsuniecie się spoconej stopy z powierzchni pedału, nie wspominając już o tym, że nacisk jest zdecydowanie niewystarczający.

Jakie obuwie jest zatem odpowiednie?

Odpowiedź jest prosta: sportowe na płaskiej podeszwie. Jeśli na co dzień musisz chodzić w eleganckim ubraniu, to dobrym pomysłem będzie wożenie w samochodzie obuwia przeznaczonego do prowadzenia auta i każdorazowe zmienianie go przed rozpoczęciem jazdy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.