Obniżka kosztów eksploatacyjnych floty – jak ją osiągnąć?

Remigisz Szulc
20.07.2020

Z powodu kosztów związanych z zużyciem paliwa firmy działające z flotami ponoszą znaczne koszty. Nie ma się czemu dziwić, skoro każdego roku kierowcy pokonują wiele tysięcy kilometrów.

Szczęśliwie są metody, aby osiągnąć obniżkę w sektorze eksploatacyjnym. Nadmierne zużycie paliwa nie zawsze ma związek z konkretną przyczyną. System telematyczny monitoringu GPS może diagnozować informacje, które początkowo były niewidoczne. Kluczowe jest zrozumienie, że to przede wszystkim kierowca odpowiada za obecny stan pojazdu. Monitorując różne parametry, jesteśmy w stanie ocenić pracę każdego pojazdu w całym taborze.

Ekonomiczna jazda – czym jest?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów obniżenia kosztów paliwa jest przestrzeganie zasad ekologicznej jazdy. To, o czym tutaj mówimy, to efektywne wykorzystanie tempomatu i niestosowanie biegów pośrednich oraz unikanie hamowania silnikiem. Informacje gromadzone przez telematykę pozwalają wskazać, którzy kierowcy mają problemy z ekonomiczną jazdą. Następnie są zwykle wysyłani na dedykowane szkolenia. I odwrotnie, ci, którzy są w stanie ją opanować, powinni uzyskać nagrody finansowe w ramach obopólnej korzyści. Po pierwsze, przedsiębiorcy są zadowoleni z redukcji kosztów paliwowych, a po drugie, kierowcy mają motywację do efektywnej pracy.

Jednocześnie nawet pozornie błahe rzeczy, takie jak niskie ciśnienie w oponach, mogą odcisnąć piętno na zużyciu paliwa. Za pomocą dedykowanego systemu telematycznego można monitorować i określać kluczowe czynniki działania pojazdu, co znacznie upraszcza wyszukiwanie problemów z jego obsługą.

Lepsze trasy przejazdowe

Chociaż nie wydaje się to mieć znaczenia, firmy, które używają GPS do ustalenia najlepszej trasy, mogą skutecznie obniżyć ilość zużytego paliwa. Dzięki ciągłej aktualizacji danych o drogach, warunkach pogodowych, korkach i wypadkach managerowie flot otrzymają cenną pomoc w wyznaczaniu nowych tras, które są bezpieczniejsze i ogólnym rozrachunku lepsze.

Podsumowanie

Dla wszystkich właścicieli firm transportowych i frachtowych dobrą wiadomością jest to, że istnieją rozwiązania pozwalające oszczędzać paliwo we flocie firmy. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak zainteresować się tym tematem przy wsparciu ekspertów i jakościowego sprzętu w postaci monitoringu GPS.

Źródło: https://www.verizonconnect.com/pl/

Artykuł partnera serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.