Nikt nie chce kupić Twojego samochodu? Sprawdź, co możesz zrobić

Remigisz Szulc
23.04.2020

Gdy właściciel wpada na pomysł sprzedania swojego samochodu, to musi być przygotowany na dość długie oczekiwanie na potencjalnego nabywcę. Niestety, rynek używanych aut w naszym kraju jest pełen patologii, co negatywnie odbija się zarówno na cenach, jak i entuzjazmie kupujących. Może się oczywiście zdarzyć, że na auto po prostu nie będzie żadnych chętnych – albo z powodu złego stanu technicznego, albo nieciekawego wyglądu. Co możesz wtedy zrobić? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Zostawienie samochodu w rozliczeniu

Jest to bardzo popularny sposób pozbycia się niechcianego auta, które nie znajduje nabywcy pomimo wielotygodniowych poszukiwań. Samochody w rozliczeniu przyjmują przede wszystkim komisy – przy czym zawsze robią to z opcją dopłaty po stronie klienta. Czyli: możesz zostawić auto w rozliczeniu, ale tylko wtedy, gdy kupujesz inne, droższe i dopłacasz gotówkę.

Sprzedaż na części

Opcja dla cierpliwych oraz mających choćby podstawowe pojęcie o mechanice. Zwykle jest tak, że leciwy czy zaniedbany samochód jest wart znacznie mniej niż części, z których się składa, ale sprzedawane osobno. Przykładowo: jeśli auto jest wyceniane na 2 tysiące złotych, to sprzedając tylko elementy karoseryjne (o ile nie są uszkodzone) masz szansę zarobić więcej. Pamiętaj tylko, że części trzeba mieć gdzie składować i poświęcić jeszcze mnóstwo czasu na wystawianie ogłoszeń.

Zostawienie auta na lepsze czasy

Jeśli nie potrzebujesz pilnie gotówki, a obecnie zwyczajnie nie ma żadnego zainteresowania Twoim ogłoszeniem, to dobrym pomysłem może być odstawienie samochodu do garażu, przykrycie brezentem i cierpliwe czekanie, aż zmieni się nastawienie rynku. Czasami wystarczy odczekać kilka miesięcy, żeby później bez problemu sprzedać samochód za wyższą cenę, choć wcześniej nikt nawet nie chciał go obejrzeć.

Podarowanie samochodu np. dziecku

Bardzo ciekawy pomysł, zwłaszcza jeśli masz sentyment do tego samochodu, oceniasz jego stan techniczny na zadowalający i wiesz, że za kilka czy kilkanaście lat może on być niezłym rarytasem. W takiej sytuacji, zamiast sprzedawać wóz za bezcen, po prostu zostaw go w garażu – będziesz mieć gotowy, świetny prezent dla dziecka np. na 18-te urodziny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.