Nieoczywiste szczegóły, które mają wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu

Andrzej Winnicki
08.03.2021

Teoretycznie każdy kierowca powinien znać podstawowe zasady bezpiecznego prowadzenia samochodu. Zbyt często jednak bagatelizujemy różnego rodzaju szczegóły, które także mają dość istotny wpływ na komfort jazdy oraz prawdopodobieństwo kolizji czy nawet groźnego wypadku. W naszym poradniku wymieniamy nieoczywiste szczegóły, na które warto zwrócić uwagę przed ruszeniem w drogę.

Fryzura

Tę uwagę kierujemy przede wszystkim do pań, które bardzo często siadają za kierownicą mając fryzurę ograniczającą widoczność na drodze. Przykładem może być fryzura z grzywką, która opada na oczy. Bardzo ważne jest, aby przed jazdą spiąć włosy. Taka fryzura będzie nie tylko wygodna, ale też bezpieczna.

Obuwie

Zmiana obuwia na takie, które dobrze nadaje się do prowadzenia pojazdu powinna być oczywistością dla każdego kierowcy dbającego o bezpieczeństwo na drodze. Nie mamy tutaj na myśli tylko pań, ale też mężczyzn zakładających eleganckie obuwie do biura czy na spotkanie z klientem. Buty do jazdy powinny być na płaskiej podeszwie, dobrze dopasowane pod względem rozmiaru i bez szpica, który istotnie ogranicza nacisk na pedały.

Kurtka

Jesienią i zimą zawsze należy zdjąć kurtkę przed jazdą. Wiosną i latem ta sama zasada odnosi się do marynarki. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ z jednej strony kurtka/marynarka ogranicza nam swobodę ruchów, a z drugiej uniemożliwia prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa. W skrajnym przypadku może dojść do sytuacji, w której podczas gwałtownego hamowania wyślizgniemy się z pasów i wypadniemy przez przednią szybę.

Guma do żucia

Co ma guma do żucia do bezpieczeństwa jazdy? Okazuje się, że całkiem sporo. Żucie gumy, choć może sprzyjać koncentracji, jest dość niebezpieczne. Wyobraźmy sobie, co się stanie, gdy zachłyśniemy się gumą? Wpadniemy w panikę, co natychmiast spowoduje zagrożenie na drodze. Dlatego przed jazdą zalecamy wypluć gumę i oczywiście zrezygnować z jedzenia oraz picia za kółkiem.

Muzyka

Lubisz słuchać głośno muzyki podczas jazdy? To powszechny błąd, który także obniża poziom bezpieczeństwa na drodze. Nie dość, że hałas Cię rozprasza, to jeszcze uniemożliwia Ci szybkie zareagowanie na wydarzenia w ruchu drogowych, jak np. zbliżająca się karetka czy klaksony innych pojazdów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.