Niemcy podnoszą stawki mandatów drogowych

Antoni Kwapisz
12.10.2021

Jeśli regularnie lub tylko okazjonalnie poruszasz się samochodem po Niemczech, to ta wiadomość ma dla Ciebie duże znaczenie. Jeszcze w 2021 roku zmieni się taryfikator mandatów. Oczywiście będzie znacznie drożej, zwłaszcza z perspektywy polskich zarobków, a na taryfę ulgową w Niemczech akurat nie ma co liczyć. Sprawdź, o ile wzrosną stawki mandatów.

Złamanie przepisów będzie słono kosztować

Warto zacząć od stawki mandatu za nieutworzenie lub bezprawne korzystanie z korytarza awaryjnego (w Polsce nazywanego korytarzem życia). Po zmianach za takie wykroczenie policja ukarze kierowcę mandatem w wysokości do 320 euro. Dodatkowo może zostać nałożony miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów.

W przypadku przekroczenia prędkości o 41 km/h lub więcej w obszarze zabudowanym kierowca będzie mógł zostać ukarany mandatem w wysokości aż 400 euro (obecnie 200 euro). Przekroczenie limitu o 16-20 km/h będzie kosztować 70 euro (teraz 35 euro). Z kolei skrajne złamanie przepisów i przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h w obszarze zabudowanym będzie się wiązać z karą do 800 euro (poza miastem – 700 euro). W tym przypadku również może zostać zastosowany środek zapobiegawczy w postaci zakazu prowadzenia pojazdów przez 3 miesiące.

Z innych zmian warto wymienić podwyższenie mandatu za parkowanie w niedozwolonym miejscu do 55 euro (z obecnych 15 euro). Zastawienie wjazdu dla straży pożarnej będzie kosztować 100 euro, a zajęcie pojazdem spalinowym miejsca dla auta elektrycznego zostało wycenione na 55 euro.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.