Nie zostawiaj tych rzeczy w aucie w czasie upałów!

Remigisz Szulc
27.07.2020

Wszyscy wiemy, że zostawienie niektórych przedmiotów w samochodzie znacznie zwiększa ryzyko włamania. Torba od laptopa czy telefon na fotelu to wręcz zaproszenie dla złodzieja. W tym poradniku wymienimy jednak przedmioty, który nie należy zostawiać w samochodzie z zupełnie innego powodu. Chodzi o bezpieczeństwo auta oraz zaoszczędzenie sobie czasu i kosztów na sprzątanie wnętrza. Zapominalstwo, zwłaszcza w okresie upałów, może się na właścicielu brutalnie zemścić.

Produkty mleczne

Przykładem może być mleko w kartoniku czy jogurt. Zostawienie któregoś z tych produktów w rozgrzanym samochodzie jest skrajnie nieodpowiedzialne. Skutkuje to rozpoczęciem się procesu fermentacji, który w wysokiej temperaturze przebiega bardzo gwałtownie. Niemal pewnym efektem jest pęknięcie pojemnika i rozlanie jego zawartości w aucie. Skończy się to nie tylko niemożliwą do usunięcia plamą, ale również strasznym fetorem.

Okulary korekcyjne

Czym może grozić zostawienie okularów korekcyjnych na fotelu pasażera czy na desce rozdzielczej? W najlepszym razie odkształceniem się plastikowych elementów. W najgorszym – nawet pożarem! Okulary zadziałają niczym soczewka, skupiając promienie słoneczne w jednym punkcie. Naprawdę wystarczy kilka godzin, by doszło do wypalenia dziury w tapicerce czy desce, skąd już tylko krok do pojawienia się ognia.

Gazowane napoje

Zostawienie butelki np. coli w rozgrzanym samochodzie jest bardzo złym pomysłem. Butelka co prawda nie powinna pęknąć, ale podczas próby jej otwarcia cała zawartość dosłownie wybuchnie, zalewając kierowcę i wnętrze pojazdu. Posprzątanie tego bałaganu zajmie mnóstwo czasu, a trzeba będzie to zrobić, ponieważ w przeciwnym razie cały kokpit zacznie się kleić.

Lekarstwa

Jeśli kierowca zażywa lekarstwa, to przed opuszczeniem samochodu powinien bezwzględnie zabrać je ze sobą. Zostawienie środków farmakologicznych w rozgrzanym samochodzie może skutkować osłabieniem ich działania, o czym zresztą producenci leków uczciwie informują w ulotkach (no ale kto by tam je czytał, prawda?).

Kosmetyki w aerozolu

Na tej liście możemy umieścić chociażby popularne dezodoranty czy lakiery do włosów. Zostawienie takiego produktu w rozgrzanym samochodzie rodzi poważne ryzyko wybuchu. Wysoka temperatura prowadzi do gwałtownego rozprężenia zawartości puszki. Z tego samego powodu w samochodzie na dłużej nie powinno się zostawiać np. pianek montażowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.