Nie trzeba już wymieniać tablic rejestracyjnych przy przerejestrowywaniu pojazdu

Antoni Kwapisz
28.02.2022

31 stycznia 2022 roku weszły długo oczekiwane przepisy, dzięki którym nabywcy samochodów z drugiej ręki zaoszczędzą 80 złotych. Zniknął obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych – można zachować te, na których jeździł poprzedni właściciel. Trzeba jednak pamiętać, od tej zasady obowiązuje kilka wyjątków.

Ulga dla portfela

Dotychczas chcąc zarejestrować kupiony od poprzedniego właściciela pojazd konieczne było złożenie wniosku o wymianę starych tablic – dostawaliśmy nowe, ale płacąc przy tym 80 złotych. Od 31 stycznia to się nareszcie zmieniło. Ktoś, kto mieszka np. w Poznaniu i kupił samochód zarejestrowany w Warszawie, będzie mógł zachować tablice wskazujące na stołeczny obszar. Czy to dobrze? Trudno ocenić, natomiast na pewno takie rozwiązanie przekłada się na odczuwalne oszczędności.

Zaznaczamy natomiast, że z nowego przepisu można skorzystać tylko wtedy, gdy:

  • stare tablice są czytelne i zachowane w należytym stanie,
  • znajduje się na nich unijna flaga (tablice z PL-ką muszą być wymienione na nowe, zgodne z aktualnie obowiązującym wzorem),
  • nie są to czarne tablice, które co prawda trafiają się już bardzo rzadko, ale jednak nadal spotykamy samochody na takich blachach.

Dodajmy również, że kolejne pozytywne zmiany czekają kierowców już 4 września. Wówczas oficjalnie zostaną wycofane karty pojazdu oraz naklejki kontrolne z numerami rejestracyjnymi, co pozwoli zaoszczędzić 93,50 zł (75 zł za kartę i 18,50 zł za naklejkę).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.