mPrawo Jazdy: nowa funkcja dla osób korzystających z aplikacji mObywatel

Marek Szydełko
18.03.2021

W Polsce obowiązuje już nowe prawo, zgodnie z którym kierowca nie musi mieć przy sobie prawa jazdy. Jest to duże udogodnienie, szczególnie dla zapominalskich. Jednocześnie od 5 grudnia w aplikacji mObywatel pojawiła się nowa funkcja – mPrawo Jazdy. Na czym ona polega? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest mPrawo Jazdy?

mPrawo Jazdy to po prostu cyfrowa wersja prawa jazdy, którą można mieć zawsze przy sobie – wystarczy mieć telefon podłączony do Internetu. Takie prawo jazdy jest równoważne z tradycyjnym, dlatego np. w razie stłuczki czy kontroli drogowej wystarczy je okazać. Dokument cyfrowy może różnić się od plastikowego zdjęciem, ponieważ to jest pobierane z bazy dowodów osobistych.

Z funkcji mPrawo Jazdy mogą skorzystać wszyscy użytkownicy aplikacji mObywatel, która bije rekordy popularności. W grudniu 2020 roku licznik pobrań przebił granicę 1,7 miliona – to oznacza dwukrotny wzrost liczby użytkowników w ciągu zaledwie 12 miesięcy.

Uwaga!

Aby skorzystać z funkcji mPrawo Jazdy musisz potwierdzić swoją tożsamość Profilem Zaufanym. Jest on dostępny m.in. dla klientów kilku banków, ale można go też wyrobić np. w urzędzie gminy/miasta.

Pamiętaj również, że mPrawo Jazdy jest honorowane tylko w naszym kraju. Wybierając się za granicę samochodem musisz zabrać ze sobą plastikowe prawo jazdy, aby uniknąć problemów w razie kontroli.

Punkty Karne

To kolejna nowa funkcja, jaka pojawiła się w aplikacji mObywatel i jest dostępna dla użytkowników mPrawa Jazdy. Punkty Karne, jak nietrudno się domyślić, pozwala z poziomu urządzenia mobilnego ustalić swoją liczbę punktów karnych, a nawet przypomnieć sobie, w jakich okolicznościach zostały one naliczone. Sprawdzimy również, kiedy punkty karne zostaną wykasowane.

Ponadto w aplikacji mObywatel pojawiły się powiadomienia push. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ apka m.in. sama przypomni nam, że zbliża się termin przeglądu technicznego samochodu czy kończy ważność ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.