Masz automatyczną klimatyzację? Korzystaj z trybu „Auto” przez cały rok!

Antoni Kwapisz
04.12.2023

Automatyczna klimatyzacja to coraz częstsze wyposażenie współczesnych samochodów. Jest dużo wygodniejsza niż klimatyzacja manualna, natomiast wielu kierowców nie do końca wie, jak z niej korzystać. Podstawowa zasada brzmi: trybu „Auto” należy używać przez cały rok. Dlaczego? Oto kilka dobrych powodów.

Stała, komfortowa temperatura

Podstawowym powodem, dla którego należy korzystać z trybu „Auto” w samochodach z automatyczną klimatyzacją, jest zapewnienie sobie stałej temperatury przez okrągły rok. Wystarczy ustawić np. 21 stopni i właśnie taka temperatura będzie panować we wnętrzu latem, jesienią, zimą czy wiosną. Wygodne i ekonomiczne!

Bezpieczny tryb dla układu klimatyzacji

Tryb automatyczny jest zdecydowanie najlepszym wyborem z punktu widzenia trwałości klimatyzacji i czystości układu. System sam włącza i wyłącza klimatyzację, dzięki czemu maleje ryzyko zatarcia się sprężarki oraz gromadzenia się drobnoustrojów i zanieczyszczeń w kanałach wentylacyjnych czy na parowniku.

Brak problemu parujących szyb w okresie słoty

Dzięki trybowi „Auto” system wentylacji i klimatyzacji nie dopuści do parowania szyb w czasie opadów deszczu, gdy często wsiadamy do auta w mokrych kurtkach. System sam rozpozna, że konieczne jest uruchomienie klimatyzacji, nawet jeśli na dworze panuje niska temperatura.

Szybsze nagrzewanie się wnętrza

Tryb automatyczny przyda się również zimą. Zadba o możliwie jak najszybsze nagrzanie się wnętrza pojazdu, dobierając odpowiednią prędkość wentylatora w zależności od zadanej temperatury. Jest to bardzo wygodne i pozwala całkowicie zapomnieć o sterowaniu klimatyzacją i wentylacją w aucie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie