Mamy już blisko 22 miliony kierowców

Jerzy Biernacki
26.03.2021

W pandemicznym 2020 roku mocno zwolniło tempo wydawania nowych praw jazdy. To efekt głównie ograniczenia działalności wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, mniejszego zainteresowania kursami oraz wolniejszej pracy urzędów. Ostatecznie jednak w całym ubiegłym roku wydano 293 tys. praw jazdy, co oznacza, że w Polsce mamy już około 22 miliony kierowców. W tych statystykach znaleźliśmy też jedną ciekawostkę.

Gdzie wydaje się najwięcej praw jazdy?

Tutaj nie ma zaskoczenia, ponieważ liderem w naszym kraju jest oczywiście województwo mazowieckie. W 2020 roku prawo jazdy uzyskało tam blisko 42 kierowców. Na przeciwległym biegunie jest województwo opolskie z wynikiem niecałych 7 tys.

Liczba nowych kierowców byłaby znacznie mniejsza, gdyby nie dobry czwarty kwartał, kiedy to sytuacja wróciła już prawie do normy. W samym tylko grudniu wydano ponad 33 tys. dokumentów – dla porównania w drugim kwartale było to tylko 35 tys. praw jazdy.

Czas na obiecaną ciekawostką. Dawno nie było sytuacji, kiedy to do grona kierowców dołączyło więcej pań niż panów. Kobiety odebrały w 2020 roku nieco ponad 148 tys. praw jazdy, natomiast mężczyźni 144,5 tys. dokumentów.

Dodajmy także, że już ponad 900 tys. Polaków korzysta z prawa jazdy w wersji cyfrowej, czyli mPrawa Jazdy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.