Lambo doors: co to znaczy?

Remigisz Szulc
21.02.2024

Lambo doors to popularny projekt tuningowy, który polega na przeniesieniu słynnego patentu marki Lamborghini do dowolnego innego pojazdu. Chodzi o charakterystycznie otwierane do góry drzwi kierowcy i pasażera. Jest to dość zaawansowana modyfikacja, która może dać mnóstwo satysfakcji właścicielowi auta.

Czy w każdym aucie można zrobić lambo doors?

Nie w każdy, ale w większości tak. Na rynku znajdziemy gotowe zestawy specjalnych zawiasów i siłowników do przeprowadzenia takiej modyfikacji. Dzięki temu z efektownych lambo doors mogą się cieszyć właściciele aut niższej klasy, rodzinnych SUV-ów czy kombi.

Dlaczego warto?

Lambo doors to oczywiście kontrowersyjne rozwiązanie, które nie każdemu przypadnie do gustu. Wiele osób określi to mianem tzw. „wiejskiego tuningu”. Faktem jest natomiast, że tak otwierane drzwi przyciągają uwagę, rzucają się w oczy i diametralnie zmieniają charakter pojazdu.

Otwieranie drzwi ku górze jest również całkiem praktyczne. Dzięki temu zyskujemy szerszy otwór wejściowy, co ułatwia wsiadanie do samochodu – docenią to zwłaszcza osoby z nadwagą, otyłe oraz z różnymi dysfunkcjami ruchu.

Czy zrobienie lambo doors jest trudne?

Na pewno nie jest łatwe. Cała przeróbka wymaga rozebrania sporej ilości elementów karoseryjnych oraz precyzyjnego przymocowania nowego zawiasu oraz siłowników. Jeśli nie masz odpowiednich narzędzi, w tym spawarki, to nawet się za to nie zabieraj.

Największą trudność stanowi natomiast wyregulowanie drzwi w taki sposób, aby nie obcierały i szczelnie się zamykały. Tutaj wiele osób ostatecznie się poddaje i zleca przeróbkę albo profesjonalnej firmie tuningowej, albo warsztatowi blacharskiemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie