Kupujemy nowy samochód: którą wersję silnikową wybrać?

Andrzej Winnicki
27.06.2023

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć na etapie zakupu samochodu, jest wybór wersji silnikowej. Obecnie praktycznie każda marka proponuje jednostki benzynowe, układy hybrydowe, silniki elektryczne, a także wysokoprężne. Co wybrać? Oto kilka wskazówek na dobry początek.

Zastanów się, jak zamierzasz eksploatować auto

Jeśli potrzebujesz samochodu do ciągłego pokonywania długich tras, to wybór może być w zasadzie tylko jeden: szukaj auta z silnikiem wysokoprężnym. Pokonujesz krótkie dystanse w ruchu miejskim? Dobrym wyborem będzie samochód elektryczny lub hybrydowy. Spodziewasz się mieszanego użytkowania? Postaw na klasyczną jednostkę benzynową, najlepiej niezbyt wysiloną.

Korzystaj z doświadczeń innych

Na pewno warto dołączyć do grupy użytkowników danego modelu i zapytać ich o polecaną jednostkę napędową. To, co na papierze wydaje się być idealnym wyborem, w praktyce może być porażką na całej linii – choćby z uwagi na wysoką awaryjność danego silnika.

Takiej wiedzy nie przekaże Ci doradca w salonie. Szukaj jej wśród osób, które już użytkują dany model i mogą Ci rzetelnie doradzić wybór odpowiedniej jednostki napędowej.

Pamiętaj o kosztach eksploatacji w długim okresie

Wybór jednostki napędowej nie powinien się sprowadzać tylko do osiągów i zużycia paliwa. Jeśli planujesz użytkować auto przez kilka lat, to warto uwzględnić także przyszłe koszty serwisowania pojazdu oraz jego eksploatacji.

Pod tym względem najbardziej ryzykownym wyborem będą silniki wysokoprężne i benzynowe, dalej hybrydy, a na końcu auta elektryczne – wynika to m.in. z bardzo prawdopodobnych ograniczeń w użytkowaniu aut spalinowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie